Ing. Zdeněk Sehnal ml. - HQ ELEKTRONIC
VRTÁK DO PAPÍRU
čára
- - HLAVNÍ STRÁNKA

Ne, to vážně není omyl ani aprílový žert, to je jen výsledek výroby čelních panelů. Problém totiž nastal, když bylo potřeba do papíru vystřihnout kulaté otvory tak, aby vypadaly vzhledově hezky. Největší problémy dělá ochranná folie, která je přilepena na papírový podklad. Ta se velmi ochotně třepí, hlavně, když se použije obyčejný vrták. Vyzkoušel jsem nůžky a vrták do dřeva (celkem úspěšně), ale pořád to nebylo ono. Chtěl jsem použít klasickou děrovačku, ale ta neumožňuje výměnu razidel, takže tudy cesta taky nevede. Nicméně jsem se nechal inspirovat způsobem broušení razidla v děrovačce a stejným způsobem jsem vybrousil kovovou trubičku o průměru 8mm.


Vrták do papíru Vrták do papíru

Trubičku jsem upnul do stojanové vrtačky,nastavil nejvyšší otáčky (asi 2600 ot/min) a výsledek předčil očekávání. Řez je naprosto čistý, bez otřepů, papír ani folie se nepálí. To samé jsem vyzkoušel i pro průměr otvoru 13mm, tam už ovšem dalo trošku práce vybrousit správně ostří, zvlášť pro mě, co s pilníkem nejsem moc veliký kamarád. Výsledek posuďte sami... Určitě existují elegantnější řešení, ale tohle je prakticky zadarmo !


čelní panel

Pokud chcete vyvrtat/vyříznout malou dírku, např. pro LED 3mm, dá se s úspěchem použít obyčejný ostrý vrták do kovu a otvor vyvrtat tak, že na papír přitisknete obyčejné plastové pravítko či jiný kus podobného plastu a otvor vyvrtáte přes tento plast. Pro každý nový otvor je nutné použít novou a nepoužitou část (nelze využít už vyvrtaného otvoru v plastu), ovšem otvor v papíru je ostrý a bez otřepů i při použití ochranné transparentní folie.    


Valid HTML 4.01 Transitional