Toroidní trafo pro měnič PMD DIGI I.

Aktualizováno 22.2.2014

Původně byl měnič navržen pro proud do cca 300mA. Říkal jsem si, že to musí stačit. Čas ukázal, že výkon bude potřeba zvýšit, takže jsem původní radiální cívečku nahradil žluto-bílým toroidem o průměru 13mm. Tento toroid vyhovuje do cca 600mA. Vůbec jsem netušil, že požadavky půjdou ještě výš. Pokud tedy míníte provozovat detektor s větší spotřebou než cca 600mA, je potřeba nahradit 13mm toroid ještě větším toroidem, alespoň o průměru 20mm.

Měnič s MC34063 nemá zrovna nejlepší parametry pro větší výkony, ale těžko s tím teď lze něco udělat, kromě použití větších toridů, popř. větší indukčnosti. Původní hodnota 47uH byla zvolena kompromisem dostupnost-velikost-cena a HLAVNĚ povolený maximální proud. S větším toroidem by se dalo jít na 100uH i více.

Ochrana proti přetížení měniče je momentálně nastavena na cca 600mA. I když je aktivní, funguje jen jako upozornění. Vypnout ji lze dvěma způsoby - buď se přímo zruší funkce Ochrana cívky, nebo se přepne měnič do módu POWER (zvýšený výkon měniče). Pak už je to na vás, abyste si pohlídali, jestli někde něco nedoutná.

Poddimenzovaný toroid v měniči poznáte podle toho, že není vlažný, ale opravdu hřeje a detektor se po zahřátí může stát méně stabilním (špatně se to měří, ale dobře testuje s náhradní cívkou). Vhodné, t.j. větší jádro můžete samozřejmě koupit, nebo získat ze spínaných zdrojů, síťových filtrů atd. Jsou barevně, popř. dvoubarevně značeny (ten na obrázku je žluto-bílý) a jen některé vyhovují do naší aplikace. Jsou to ty, které jsou určeny pro kmitočty kolem 50-100kHz.

Ferity
Ferity

Aby se vám dobře počítal vhodný počet závitů a nemuseli jste experimentovat, stáhněte si Mini Ring Core Calculator ( MiniRingCoreCalc.zip ). Asi nebudete mít jistotu, že váš ferit má přesně stejné parametry, jako počítané Amidony, ale ono to naštěstí moc nevadí, stejně jako malé zjednodušení - ignorování druhého vinutí.

Použití je jednoduché - nainstalujte, spusťte a nastavte si záložku Iron Powder Toroid. Hodnota T80 určuje velikost jádra - najděte takovou, aby odpovídaly rozměry zobrazené o řádek níže. Dále vyberte materiál toroidu (26 pro žluto-bílou) podle barvy jádra. Pak už stačí jen zadat požadovanou indukčnost a výsledkem je počet závitů a potřebná délka drátu. Průměr drátu by měl být cca 0.5mm (pro sekundár měniče stačí tenčí), pro náhradní cívku (viz dále) naopak silnější - alespoň 1mm. Rovnoměrnějšího chodu měniče pak dosáhnete přidáním kondenzátoru 10N paralelně k R8 (vývod 5, MC34063), ale není to nutné. Nezapomeňte torid pořádně přilepit, ať se vám v terénu neutrhne-neuklepe!

miniring