Shrnutí vývoje PMD DIGI I

Aktualizováno 22.2.2014 - viz konec stránky


Začátky


Vzpomínáte? Začalo to fotkou na na horním obrázku a pokusy ve sněhu (ta stránka mimochodem ještě existuje). Vlastně to začalo mnohem dřív, už v roce 2005, ale to byly jen nesmělé pokusy s převodníkem a procesorem napojeným na klasický analogový PI detektor (i tato stránka ještě existuje) . Hlavně ale chyběla vhodná klávesnice a plně digitální ovládání a tak vznikla pokusná verze z roku 2009. Tenkrát mě nikdo nevěřil, že když stiskne to namalované kolečko, tak to nějak zareaguje, všichni "pokusní králíci" si mysleli, že to je jen obrázek. Tenkrát jsem myslel, že můj digitál nemůže citlivostí nikdy překonat analog. Jisté přísloví ale říká, že myslet znamená víte co... A od té doby jsem myslel ještě mnohokrát a vždycky se po čase ukázalo, že všechno je jinak. Jedna úprava vyvolala potřebu dalších dvou a začalo se to šířit geometrickou řadou. Kdy se to zastaví, ukáže čas, u verze UPD_7 jsem taky myslel, že je, co se týká hardware, poslední a bude následovat PMD PROFI. Verze UPD_8 je důkazem toho, že nikdy neříkej nikdy a že stačí jedno drobné šťouchnutí, aby se i skála pohnula. Mimochodem - osmá verze a osmý rok vývoje, zraje to jako irská whiskey, tak doufám, že dosáhnu podobných kvalit. Protože jsem potřeboval nějaké referenční srovnání s VLF IB, vznikl paralelně projekt Sabre Advanced 2 - mimochodem, ten detektor ve verzi UPD_3 chodí velmi dobře a při srovnávacích air-testech v dílně můj PMD DIGI sotva stíhá (alpaková poklička průměr 80mm na vzdálenost půl metru není pro oba detektory žádný problém). Ale to je jen iluze, rozdíly se projeví až v terénu.Verze UPD_7

Verze UPD_7 byla štědře sponzorovaná mým zahraničním partnerem ze země mimo EU (to je také jeden z důvodů jistých omezení při stahování podkladů). Měl k UPD_7 jisté výhrady a má je dodnes, ale mě prostě dřív nenapadlo jiné řešení, než začít znovu a lépe. Navíc jeho představa, že dobrá elektronika nahradí mizernou cívku se mě od začátku nelíbila - asi jako přestava, že Audi či BMW má jezdit na dřevěných kolech. Já sám jsem měl ale taky pocit, že tomu detektoru pořád něco chybí - jako když si dáte dobrou svíčkovou a pořád si říkáte, že něco ještě chybí, něco je špatně a pořád nevíte co. A pak vám kuchař, číšník, manželka nebo milenka přinese brusinky. Podobným stylem přišel mail od Zdeňka Jarchovského se žádostí, abych zkusil uvést v praxi jeho nový patent. A protože detektor s rozšířením počítal, vznikla nultá verze modulu RDU, která vyžadovala úpravu měniče s MC34063, která ukázala jednoduchou možnost zvýšení výkonu, která vyžadovala zásah do software a tím se spustila lavina, která skončila novou DPS a hlavně novým software, protože v rámci "úklidu" UPD_7 jsem našel hromadu nepřesností až bugů.


Co doporučuji majitelům verze UPD_7

Důrazně doporučuji provést bod 1. z doporučené aktualizace verze UPD_7. Minimálně tím ušetříte až třetinu kapacity akumulátorů a vyřešíte problémy s možnou nestabilitou 5V stabilizátoru, která přímo souvisí se stabilitou celého detektoru, protože 5V slouží i jako reference pro A/D převodník. Dále doporučuji aktualizovat software na verzi UPD_8 - viz dále, ta požadovaná stokoruna skutečně pokrývá jen nejnutnější náklady a každý koníček bohužel něco stojí. Kdo si na to netroufne, mohu úpravy provést já, rozsah práce je pouhá 1 hodina se sazbou podle ceníku.

Co mimo jiné získáte aktualizací software na UPD_8A ?

 • Opravu chyb a několika drobných bugů v software UPD_7
 • Změnu filtrace TR-HOLD - je stejně spolehlivá a přitom rychlejší, neuniknou vám ani velmi drobné předměty
 • Rozšíření popisů Target_id na 32 a dalších 32 pro modul RDU (přepínají se automaticky)
 • Vylepšená "grafika" scanneru
 • Více volitelných tónů a vylepšení AM módu
 • Detektor si už pamatuje nastavení hlavního detekčního módu (k dispozici jsou 4)
 • Rozšíření počtu pracovních módu z 8 na 12
 • Přehlednější MENU a upravená navigace v MENU
 • Software je upraven pro použití vyšších napětí z měniče až do 25V.
 • Vylepšená ochrana paměti, doplněn debug mód s výpisem obsahu RAM. Pevně doufám, že nepříjemná hláška STACK OVERFLOW na vás nikdy nevyskočí. Já už ji téměř nenávidím, při ladění software odhalí každou moji opičárnu, co se dřív projevila jen jako podivné chování detektoru.
 • Pokud se do budoucna rozhodnete pro využití modulu RDU, bude případná aktualizace software v rámci UPD_8 už zdarma.

Verze UPD_8


ČELNÍ POHLED

Je verze plošného spoje UPD_8 poslední ?


To je otázka, na kterou každý rozumný vývojář musí odpovědět: "NEJSPÍŠ NE...". Investor projektu (t.j. opět já) má po kontrole stavu bankovního účtu zatím jiný názor. Vy jako zákazníci jste na tom podobně - když si koupíte nové DVD či LCD, vždycky už leží na skladech výrobce nějaká novější verze, která by se vám určitě líbila více. Mám přítele, co čeká na svoji vysněnou LCD už asi 20 let - čeká na opravdu "hotový finální produkt" a zřejmě bude čekat dál ještě dlouhá léta. Finální produkt totiž neexistuje, existuje jen "nejnovější verze". Navíc zde nastává klasický paradox - pokud o současnou verzi není zájem, vývoj většinou dál nepokračuje. Pokud si současnou verzi koupíte a tím projevíte zájem, následuje nějaká inovace a nový model, což vás většinou nepotěší - protože tím pádem vlastníte "zastaralý" model, což je hlavně psychologický nátlak na zákazníka, aby kupoval stále nové věci. Ale tak už to chodí, každý koníček něco stojí. I když v poslední době se stále častěji stává, že novější=stejný nebo dokonce horší, jen v novém obalu.
Já ovšem zatím stále vylepšuji, navíc v mezích možností myslím i na ty, co si koupili starší verzi a nabízím postupy aktualizace staršího hardware, což určitě není běžným zvykem, a samozřejmě zpětně kompatibilní software. Co se momentálně týká hardware/DPS UPD_8, já opravdu doufám, že je poslední.


Současnost


Co se týká PMD PROFI, na vývoj zatím (k 1.3.2013) nejsou peníze, takže bude pokračovat vylepšování PMD DIGI. Mrzí mě nulový zájem oslovených a nadějných mladých vývojářů - uvítal bych spolupráci s někým, koho zajímají detektory a přitom zná dobře třeba Arduino a ovládání grafických LCD. Stejně tak zatím zkrachoval můj pokus o šití kožených pouzder v kusovém množství, dotyčná česká firma posílala místo výrobků spíš výmluvy a nakonec nezbylo, než to rázně ukončit, protože čekat na objednávku půl roku bylo příliš. Ovšem na fakturu nezapomněli nikdy. Další firmy se raději ani neozvaly. A takových příkladů by se našlo víc. Se zahraničním dodavatelem korpusů pro cívky a držáků taky bojuju už delší čas, kdyby měl opravdu zájem o spolehlivou spolupráci, nevymlouval by se na dva měsíce porouchané PC a podobné nesmysly. Původně měl zájem o hotový PMD DIGI, já jsem mu nabídl barter - výměnu za vzorky jeho výrobků a tím to v podstatě skončilo. Sousedce na mateřské jsem nabídl brigádu doma na pár hodin týdně (i s vědomím dnešních restrikcí v rámci prevence švarc-systému) a vinutí cívek včetně té od Zdeňka Jarchovského, vzala to jako vtip s tím, že mě půjčí předškolní děti, že to určitě zvládnou taky. Ale možná mám jen smůlu na oslovené "brigádníky" a třeba se to časem zlepší, zatím jsem spíš poněkud otráven.
A do toho všeho mě neustále otravují různí "finančníci", každý z nich chce určitě alepsoň čtvrtmilion na investici do akcií. Když "finačníkům" sdělím, že teď investuji vlastní projekt, nemám volné prostředky a ať zavolají nejdřív za 3 měsíce, vydrží to tak 14 dnů. Protože přece ztrátu platím já a o zisk se podělíme. Dále mě volají všemožné reklamky nabízející televizní balíky, slevové karty, předměty "zdarma" a tak dále. Takže se nedivte tomu, že mám často telefon buď vypnutý nebo ho prostě neberu. A když už je telefon odstaven, objeví se dealer s levnou elektřinou. Než ho vyhodím, občas zapomenu dokončit nějakou myšlenku a pak se nestačím divit.


Zmenšení plošného spoje, popřípadě SMT verze


Za mě říkám - "Proč ne?"
Vím o krásných hliníkových krabičkách, kam bych elektroniku (ve dvou deskách nad sebou) bez problémů "nacpal". Ale kam dát běžně dostupný LCD a tlačítka? Jedině to rozdělit na elektroniku a panel s ovládáním. Pokud máte nějakou podobnou myšlenku, napište a popište mě svůj nápad, třeba bude realizovatelný.Pár poznámek "pod čarou"


PIG

Všem, co jste to dočetli až sem, děkuji. Pro ty, co si všimli stejně popsaného konektor na DPS UPD_8 mám dokonce slova obdivu. A cože to je ? PIG vznikl kdysi dávno, byla to relativně malá krabička, co opravdu vypadala jako prasátko a její účel byl budit velkoplošnou cívku 10x10m. Taková cívka se samozřejmě nedá nosit, ale pokud jdete najisto, umístíte ji na hledané území a detektor funguje jen jako synchronní přijímač, samozřejmě se zvýšeným hloubkovým dosahem. A protože PIG dovoluje používat i těžší akumlátory (nemusíte je nosit), můžete vysílat daleko silnější pulsy, než dovoluje samotný detektor a díky její ploše do mnohem větší hloubky. Ideální způsob synchronizace PIG a detektoru by byl bezdrátový přenos, ale to až časem podle zájmu, takže zatím za sebou musíte tahat tenký 3mm koax. Spoléhat na pasivní příjem pulsů z PIG se moc nedá, i když to je taky jedno z bezdrátových řešení.
Mimochodem, komu vadí anglický význam slova PIG, ať si pod tím představí třeba Power In-depth Gun či Grabber...

RDU

Nad jménem tohoto modulu jsem dlouho přemýšlel. Nemám rád přemíru anglických slov či zkratek, a vzhledem k tomu, že tento modul využívá český patent, by si zasloužil nějaký český název - jenže zkratka z Modul Reálné Diskriminace je hrozná a zkratka ze slovního spojení Modul Opravdového Rozlišení na tom není o moc lépe. Inu rezignoval jsem a použil Real Discrimination Unit.Doplněno 22.2.2014

Verze HW UPD_8B, SW V9.x


Devítková verze software měla velmi těžké začátky a trvalo dost dlouho, než jsem ji skutečně odladil tak, abych (snad) zahrnul všechny vaše připomínky. První verze 9.x byly oprávněně odmítnuty, protože jsem změnil přístup a místo ignorování chyb v software či kalibraci jsem je začal naopak zvýrazňovat. Výsledkem byl "efekt Pendolíno", kdy bylo potřeba část kontrol vypnout, aby se to vůbec rozjelo. Pomohlo to ale odhalit spoustu nepřesností. Takže díky všem, co to po aktualizaci software nezahodili. Když k tomu přidám (eufemisticky řečeno) "složitější rodinné zázemí" pro moji práci, nabral jsem opravdu solidní zpoždění.

V okamžiku, kdy jsem začal doufat, že verze 9.5 už bude OK, přišlo další zklamání a další měsíc práce... Výsledkem bylo - mimo jiné - přidání funkce s pracovním názvem SOIL BALANCE, což je obdoba GROUND BALANCE, ale na trošku jiném principu.

Bohužel můj zahraniční partner se ve chvíli, kdy jsem šel do "finále" poněkud záhadně odmlčel (zřejmě proto, že jsem odmítal posílat podklady mailem a požadoval jsem zabezpečené stažení šifrovaných podkladů z mých stránek), navíc brzdil vývoj tím, že neustále požadoval "jednodeskové-finální" varianty. Sice slíbené peníze za dotažení projektu do konce chybí (měly být vyplaceny na konci roku 2013), ale nic se nedá dělat, je potřeba bojovat dále. Navíc není mým zvykem se spoléhat na sliby....


Díky všem za přečtení.