MODUL RDU

Aktualizováno 22.2.2014 - pracovní verze


Modul RDU je doplněk pro detektor PMD DIGI a při použití speciální dvojité cívky umí rozlišovat mezi barevnými a železnými kovy stejně jako IB detektor. Díky tomu je možné detekovat i mince, které jinak díky nízké vodivosti slitiny byly vyhodnoceny jako šrot. Filtr barevných kovů má vyšší prioritu než ostatní filtry, takže pokud detekuje barevný kov, vždycky se ozve signalizace nezávisle na nastavení ostatních filtrů. Co se týká samotné cívky, tady nás čeká ještě spousta práce, pokud vezmu jako etalon koncentrickou cívku pro VLF IB detektor, která je jakousi maturitou ve výrobě cívek, tak u cívky pro RDU už jde o získání minimálně bakalářského titulu. Tady vám vyjdu vstříc a zajistím výrobu té nejkomplikovanější části - t.j. přijímací cívky, na vás už bude jen kompenzace a zalití do tvrdé hmoty. Měl jsem rozjednanou i výrobu potřebných plastů, ale jako vždy zůstalo zatím jen u slibů a pokusu vylákat ze mě zadarmo kompletní detektor včetně cívky, vyrobené z nedodaných dílů. Tento oxymóron jsem bohužel nedokázal vyřešit.

Pro kompenzaci dvojité cívky je připravená aplikace RDU SCOPE, která slouží ke kompletnímu nastavení cívky, navíc modul obsahuje automatickou kalibraci, takže samotné nastavení spočívá v podstatě v nastavení dvou čárek (číslo 1 a 2) do středu displeje na hodnotu 6 pomocí mechanické deformace (samozřejmě vhodně navinuté) dvojité cívky. Vlevo je jeden možný stav bez kompenzace, vpravo už kompenzovaná cívka. Že to po zalití opět ujede je věc téměř jistá, ale naštěstí není problém pomocí malých feritů cívku dostat opět do normálu. Samotná kompenzace dvojité cívky je tak citlivá, že stačí posun přívodního vodiče k cívce o pár milimetrů a kompenzace se dostane mimo rozsah. Chce to trpělivost, ovšem výsledek stojí za to, profi výrobek s podobnými diskriminačními parametry stojí přes 100 kKč. Čárka číslo 3 je orientační tlumení, čárku číslo 4 si nastaví a zapamatuje automatika po stisku tlačítka ZERO/BACK a čárku číslo 5 nastavíte trimrem OFFSET NFE v pravém horním rohu modulu (kliknutím na obrázek modulu RDU si ho můžete zvětšit).

Modul RDU              Modul RDU

Nikdy vodivě nespojujte (jakékoliv) vývody vysílací a RDU cívky, jsou na rozdílných potenciálech a můžete i přes použité ochrany zničit LM318 na modulu RDU!

Samozřejmě i s osazeným modulem RDU můžete používat jednoduché cívky a RDU modul si aktivovat třeba jen v jednom ze 4 možných PROFILŮ (dříve to byl HLAVNÍ DETEKČNÍ MÓD).


Cívka pro modul RDU


Cívka využívá český patent a její velká výhoda je v tom, že může mít téměř libovolný tvar. Na obrázku je prototyp jak hranaté-rámové cívky, tak klasické koncentrické.