STÍNĚNÍ CÍVKY PRO PULSNÍ DETEKTORY


Aktualizováno 8.8.2013

Doporučené materiály pro nosnou kostru cívky


Jako materiál pro kostru samotné cívky doporučuji plasty s co nejnižší a nejstabilnější permitivitou. V mém případě je to nejčastěji polyetylen a PUR pěna. Mám docela špatné zkušenosti se zalévacími hmotami, nejlépe je vůbec je nepoužívat a cívku fixovat pouze lakem či PUR pěnou. U dvojité cívky pro modul RDU se už asi epoxidu nevyhnete, ale doporučuji použít nějaká "odlehčující" plniva, jako je třeba perlit.

Pro vinutí samotné cívky vždy používejte pouze čistý měděný drát, žádné neznámé slitiny !

Zkontrolovat vhodnost použitých materiálů a jejich vlastnosti můžete např. ZDE»»

Stínění cívky

U detektoru PMD DIGI se už většinou neobejdete bez stínění cívky. Není možno použít třeba alobal, jako u VLF IB detektorů, naopak je nutno použít pro stínění materiál s vysokým vlastním odporem, jako je třeba tenká vrstva grafitu ve spreji. Vzhledem k možnosti otěru je následně potřeba použít krycí ochranný nástřik. Toto stínění je potřeba spojit se stíněním koaxu v místě napojení koaxu na dvojlinku (viz doporučený kabel). Stínění se aplikuje na povrch držáku(kostry) cívky, nikoliv dovnitř držáku - je potřeba určitá vzdálenost (minimálně 5mm) mezi samotnou cívkou a stíněním. Kontakt drátu cívky s grafitovým lakem může způsobovat šum, či dokonce v případě lakovaného drátu "mikroprůrazy" a cívka se stane nepoužitelná.

Test starší cívky


Pro ověření teorie o nutnosti stínění jsem si vybral starší cívku, původně používanou pro PMD BASIC. Je vyrobená z PE trubek, uvnitř je cca 25z lanka. Její výrobní postup je na DISKUSNÍM FÓRU»». Cívka je připojená cca 1.5m dlouhou dvojlinkou, zakončenou redukcí na BNC. Indukčnost cca 200uH, odpor cca 2.5ohm. COIL ANALYZER označil tuto cívku jako SUPER. Ve stabilní poloze byla bezproblémově kompenzovatelná a vykazovala očekávané parametry. Bohužel při testu v terénu se ukázalo, že PMD DIGI UPD_8 při větším výkonu a zvýšené citlivosti už jen víceméně generuje náhodná data v návaznosti na pohyb cívky či kabelu. Fixování přívodní dvojlinky nijak zvlášť nepomohlo.

PMD CIVKA

Pracovní postup úpravy - aplikace grafitového stínění cívky


 • Pokud je Vaše cívka stabilní a nereaguje na přiblížení k zemi (t.j. na samotnou vodivost půdy) a pohyb mimo dosah kovů nezpůsobuje rušivé signály, není nutní stínění aplikovat. Postup je prověřený pouze u cívek z PE trubek.

 • V případě, že cívka reaguje na vodivost půdy, zkontrolujte nejprve tlumení cívky. Velmi často stačí odstranit překmit na cívce a provozovat cívku raději jako mírně přetlumenou.

 • Ověřte si vodivost vašeho grafitu - nastříkejte tenkou vrstvu na pásek z kartonu široký 1cm a dlouhý 15cm. Po zaschnutí změřte běžným ohmmetrem odpor - neměl by být menší než 50Kohm, vyšší odpor nevadí. Aplikace vrstvy s dobrou vodivostí výrazně zhorší parametry cívky! I tenká vrstva mírně zhorší dobu relaxace, nicméně stejný vliv by měla i mineralizovaná půda a cívka by byla v terénu nepoužitelná.

 • Katalogový list použitého grafitu lze stáhnou ZDE»», koupit lze např. v TME.
  PMD DIGI
 • Předpokládám, že pro připojení cívky máte použitou doporučenou kombinaci dvojlinka-koax. Pro jiné způsoby připojení zatím nemám vyzkoušené řešení.
  PMD DIGI
 • Pokud je materiál držáku(kostry) cívky nevhodný pro přímou aplikaci grafitového laku, proveďte potřebnou přípravu - přebroušení, odmaštění, aplikaci základové barvy na plasty atd.

 • Na povrch držáku(kostry) cívky přilepte silnější lanko, na konci odizolované a rozprostřené po povrchu. Slouží pro připojení stínění cívky ke stínění koaxu.
  PMD CIVKA         PMD CIVKA
 • Lanko přilepte k přívodní dvojlince cívky v jejím středu po celé délce až k napojení na stínění koaxu (délka dvojlinky je cca 60cm). Následně doporučuji ještě fixovat smršťovací bužírkou či překrýt obyčejnou bužírkou. Délku koaxu doporučuji do 1m délky.
  PMD CIVKA
  PMD CIVKA
 • Celý povrch cívky přestříkejte grafitovým lakem. Nejsou nutná žádná přerušení, naopak dbejte na to, aby lak pokryl opravdu celý povrch a nevznikly nepřipojené "ostrůvky". Po zaschnutí zkontrolujte vodivost povrchu, jeden konec ohmmetru připojte na lanko a druhým koncem prověřte nejvzdálenější body od konaktu s lankem. Odpor se většinou pohybuje v řádu desítek kiloohmů. Následně aplikujte ochranný lak.
  PMD CIVKA
 • Dvojlinku se stínícím lankem připevněte k nosné tyči tak, aby se nepohybovala. Navazující (a vhodný !) koaxiální kabel už může být volný, neměl by se však dostávat do blízkosti cívky a měl by být co nejkratší.
  PMD CIVKA
 • V detektoru PMD DIGI UPD_8 následně odstraňte kondenzátor C36 (220p).

Následný test této cívky prokázal důležitost i smysl této úpravy - detektor se už chová přesně tak, jak má (a jak se chová s mojí zkušební cívkou, která má na sobě grafit už dlouho, původně ale z úplně jiného důvodu).

Nabízí se ještě možnost vodivého spojení stínění s "obsluhou" detektoru (vodivé madlo spojené se stíněním apod.) a tím další eliminace rušivých vlivů, ale zatím to neprokázalo žádný smysl, i když to testuji. Uvidíme časem...