Seznam aktualizací a úprav PMDG DIGI 1+ k datu 07/2019

  • Verze : 6.8.2019


=== OMLUVA ===


Některé formulace v českém jazyce mohou vypadat podivně, je to bohužel způsobeno úpravou pro GOOGLE TRANSLATE.


=== SW ===


STATUS: Doporučeno

  • Je k dispozici verze 11 30 12 . Kvůli Google překladači napsáno bez teček. Důležité je číslo 12 na konci, starší verze než 10 je vhodné aktualizovat. Řeší hlavně změny nastavení detektoru, takže je bohužel nutné RUČNĚ spustit FORMAT EEPROM a znovu zkalibrovat cívku. Pokud vám současné nastavení vyhovuje, není nutno formátování EEPROM provádět. Každopádně několik SW bugů se našlo, takže aktualizace je opravdu doporučena.


=== HW ===



1. Odpor 22K mezi body PPULS a INT


STATUS: Důležitá

  • Byl přidán odpor 22K(18K-25K) mezi testovací body PPULS a INT. Zlepšuje stabilitu integrátorů. Tato nestabilita se projevuje zcela náhodně v závislosti na nastavení detektoru i použitých součástkách, lépe řečeno jejich výrobci.


2. Kondenzátor 10u/16V mezi body +8V a ACV


STATUS: Doporučeno

  • Byl přidán kondenzátor 10u/16V (nebo více, dělají se často spíš na 25V, 50V, 63V) mezi testovací body +8V a ACV. Zlepšuje filtraci reference elektronické kompenzace cívky.


3. Výkonová část detektoru


STATUS: Důležitá při nestabilitě detektoru

  • 3.1 - Vzhledem k tomu, že z trhu zmizela původní osvědčená dvojlinka s velkou roztečí drátů, byla bohužel nahrazena klasickou průhlednou repro-dvojlinkou. Ta se při pohybu ukázala jako zdroj nestabilit. Je vhodné ji nahradit klasickým drátem/lankem se silikonovou izolací a zamezit pohybu. Jedná se o spoj mezi plošným spojem a konektorem cívky.

  • 3.2 - Transil na pozici VZ9 je vhodné zkratovat nebo nahradit drátem. Příliš vysoká napěťová špička při relaxaci cívky, která dosahuje přes 1kV, propaluje špatně dimenzovanou izolaci některých cívek, kabelů, konektorů. Není to vidět, ale je to měřitelné. Zkratováním transilu se špička sníží na polovinu, což většinou stačí. Problém se projevuje náhodnou a naprosto nelogickou signalizací nálezu kdykoliv a kdekoliv.

  • 3.3 - Objevil se problém se svodem tranzistoru v pouzdru TO-220 proti chladiči. Tato závada je silně nepravděpodobná (i když vlhkost umí svoje, pozor na to), ale tento tranzistor není potřeba chladit, lze ho odšroubovat, přetáhnout smršťovací bužírkou a zajistit silikonem, jinak časem někde v terénu upadne.


4. Změna hodnoty odporu R10


STATUS: Doporučená při použití velkých cívek

  • V některých verzích byla osazena jiná hodnota odporu R10 než 33K (proužky oranžová oranžová černá červená hnědá). Při použití velkých rámových cívek jsou zbytečně překompenzovány. Rezistor 33K umožní lepší kompenzaci. Vyskytly se i verze, kde na pozici OZ1 byl osazen NE5532. Verze s TLC272 je určitě lepší.


5. Přepojení pinů OZ3


STATUS: Volitelná/pokusná - pro zkušené

  • Toto je úprava, která opět mění nastavení detektoru a já si nejsem jistý, jestli je do budoucna vhodná, nebo ne. Každopádně detektor je stabilnější a klidnější. Operační zesilovač OZ3 TLC274 se vyjme z patice, vývod 12 se zkrátí tak, aby nedosáhl do patice (lze ho ohnout do vodorovné polohy, ale jen jednou, pak se ulomí) a spojí se s pinem 3. Ideální je pořídit si druhý obvod TLC274 a vyzkoušet rozdíl s konkrétní cívkou. Pokud je obvod zaletovaný natvrdo do plošného spoje, lze vývod zkrátit pomocí ostrých štípaček.