Ing. Zdeněk Sehnal ml. - HQ ELEKTRONIC
- - HLAVNÍ STRÁNKA

Jak vyrobit přední panel pro přístroj
čára

Spousta amatérů má často problémy se vzhledem svých výrobků, chybí jim způsob, jak vyrobit dobře vyhlížející přístroj. Popíšu Vám způsob, jak to dělám já, není to nic složitého.

Potřebujete nějakou hezkou krabičku, ať už plastovou, nebo kovovou (potom raději zvolit hliník, do tvrdého železa se špatně vrtá i piluje). Většina potisků panelů z mých stránek je určena pro krabičku U-SP7770 (GME). Krabička musí mít možnost použití předního panelu a subpanelu, t.j. dva panely cca 0.5-1 cm od sebe. Materiál pro subpanel je ideální jednostranně plátovaný kuprextit - co nejde zašroubovat, jde zaletovat a navíc do mědi můžeme vypilovat nejrůznější drážky a plošky pro připojení drátů, popř. součástek.

POSTUP

1. Tento bod samozřejmě vynechejte, pokud jste si už stáhli potisk panelu z mých stránek.

V grafickém editoru navrhneme přední panel včetně bodů pro vrtání a popisek. Já používám návrhový systém pro plošné spoje, protože umožňuje vykreslit ovládací prvky v několika vrstvách, které lze libovolně zapnout/vypnout. Můžu si tedy vytisknout jak předlohu pro vrtání včetně rozměrů ovládacích prvků, tak i konečný potisk obsahující jen "středové křížky" a popis ovládacích prvků. Pokud máte jen grafický editor, namalujte si přední panel tak, že budete mít křížek jako střed a popisný text, popř. nějakou grafickou úpravu, to nechám na vás. Pozor na mechanické rozměry jednotlivých prvků !

2. Na obyčejný papír natiskněte panel, v tuto chvíli jsou důležité pouze středy ovládacích prvků.


Černobílá předloha

3. Papírový panel vystřihněte tak, aby zůstaly navíc okraje a papír bylo možno přiložit na čelní panel z krabičky a pomocí přehnutí z druhé strany papír zafixovat (přilepit apod.).

4. Vrtačkou s vrtákem průměr cca 1mm provrtáme všechny středy(křížky). Pozor na posun papíru na panelu !!!

5. Papír sejmeme, pod panel přiložíme subpanel, zafixujeme a vrtákem "zkopírujeme" panel na subpanel. Opět pozor na posun. Bezpečnější je využít alespoň dvou otvorů, rozšířit je na 3.5mm a sešroubovat panel se subpanelem.

6. Do panelu vyvrtat a vybrousit patřičné otvory, t.j. pro potenciometry pouze na průměr osky, pro ledky 5mm díru pouze 5mm nebo 7-8mm, pokud použijeme držák led, otvor 10mm pro potenciometry atd.

7. Do subpanelu vyvrtat a vybrousit úchyty, pokud součástka dosáhne jen vývody, tak vybrousit hranatý otvor, na jeho obvodu vytvořit pilníkem izolované "čtverečky" a součástku přiletovat. Tady je rezerva, když nám díra "ujede", není problém ji patřičně upravit, protože stejně nebude vidět.

8. Na samolepící papír natisknout konečnou verzi panelu. Já to většinou dělám tak, že natisknu nejprve barevný podklad a přes něj popis ovládacích prvků, nebo použiji barevný papír.

9. Přelepit papír transparentní samolepící folií. Folie ochrání tisk před rozmazáním a vodou. Koupit se dá v papírnictví nebo v kopírce, bývá určena do laserových tiskáren.

10. Vystřihnout či vyříznout patřičné otvory (ostrý nůž, vrták do papíru ) a přiložením na panel zkontrolovat, zda jsou všechny otvory tam, kde mají být.


čelní panel

11. Osadit subpanel součástkami,zkušebně naistalovat s panelem do krabičky a znovu zkontrolovat, zda všecho sedí.

12. Sejmout krycí folii, přilepit samolepící papír na panel a jásat nad zdarem díla !

13. Pro vystřižení kulatých otvorů můžete výhodně použít vrták do papíru !


Několik fotografií :
Kompletní panel 2006
Sabre Advanced 2006
IB JUNIOR


- - HLAVNÍ STRÁNKA

    


Valid HTML 4.01 Transitional