Každý, kdo se zabýval konstrukcí pulsního detektoru kovů určitě zjistil, že základem úspěchu je správně tlumená cívka. Málo tlumená cívka způsobuje překmity, které někdy zcela překryjí užitečný signál, přetlumená cívka je sice použitelná, ale snižuje citlivost detektoru a prakticky znemožňuje funkci obvodů měření vodivosti. Laicky řečeno dává skoro stejnou odezvu na všechny kovy, až už mají dobrou nebo špatnou vodivost. Na prvním obrázku jsou zobrazeny teoretické průběhy při různém tlumení cívky.
Teď už praxe. První dvě fotografie zobrazují průběhy napětí na cívce a výstupu zesilovače při malém tlumení cívky, druhé dvě fotografie zobrazují správný průběh relaxační křivky. Kvalita fotek je průměrná, ale časem snad bude k dipozici paměťový osciloskop a polepším se... Nastavení časové základny je asi 1us/dílek, t.j. cca 10us na celou obrazovku.
Přetlumená cívka je vyfotografovaná na následujícím snímku. Upozorňuji, že stejný jev může vyvolat i nevhodný konektor pro připojení cívky k detektoru !! Na fóru je popsaný jeden příklad z praxe, který zatím nedokážu uspokojivě zdůvodnit. Zřejmě kromě indukčnosti, kapacity a odporu existuje ještě nějaká čtvrtá, tajemná fyzikální veličina.... (to prosím berte jako vtip).
Pro správnou funkci DISKRIMINACE u PI musí být koleno skutečně ostré, jinak sice funguje detekce, ale diskriminace funguje špatně či vůbec (u některých detektorů bude celý průběh vzhůru nohama, záleží na místě, kde se měří).