Ing. Zdeněk Sehnal ml. - HQ ELEKTRONIC
Přestavba NMT NOKIA-350 na pásmo 70cm
čára

ZPĚT NA VÝCHOZÍ STRÁNKU

Zde nenajdete podrobný návod, jak mnozí očekáváte, protože přestavba je pro člověka, který ji nikdy neprováděl, poměrně složitá. Nicméně několik fotografií Vás určitě ujistí, že to jde. V přiloženém návodu se můžete dozvědět více o možnostech této stanice. Hlavní využití je pro radioamatéry díky poměrně vysokému výstupnímu výkonu. Citlivost přijímače je horší, je třeba vyměnit "široký" MF filtr za "úzký", potom i přijímač podává slušné výsledky. Celková přestavba stojí cca 2000 Kč, je však nutno dodat originální soupravu. Přestavba "vyšších" verzí, jako NOKIA 450 apod. zatím není možná, mají nahraný originální software od Eurotelu. Starší NOKIA 350 jsou "mrtvé", takže nedochází ke kolizím procesorů. Nicméně vše se dá vyřešit, záleží jen na zájmu.

Stanice obsahuje i modem a další obvody, ale zatím se nepodařilo je rozchodit, lépe řečeno, není místo pro podpůrné obvody. Takže použití stanice pro packet, DTMF a další vymoženosti "profi" stanic jsou zatím nereálné. V neprospěch packetu patří i poměrně dlouhá doba potřebná na zaklíčování stanice, která je asi 100 milisekund (je to dáno konstrukcí oscilátorů, jsou určeny pro trvalý provoz, ovšem na rozdílných kmitočtech, takže se v původním duplexním provozu "nehádal" přijímač a vysílač ).

Upravená Nokia na pásmo UHF_70cm  Upravená Nokia na pásmo UHF_70cm

Při přestavbě je nutno vyjmout původní anténní sdružovač, vyrobit výstupní vf filtr společně s pin-diodovým přepínačem přijímač/vysílač. Hlavně vstupní část je kritická, jinak klesá citlivost přijímače a nepomůže jí ani přidání dalšího tranzistoru na vstup. Vstup je řešen jako neladěný (nebo lépe řečeno naladěný na 446Mhz), ale momentálně vyvíjený  program v procesoru počítá s laděným vstupem, dokonce i s kalibrační křivkou uloženou v EEPROM. Dále je nutno upravit vysílač včetně řízení výkonu, vyjmout několik SMD součástek a celou stanici propojit s novou řídící jednotkou. Původní procesor je využit pouze pro komunikaci se sluchátkem, která sama o sobě byla pěkně tvrdým oříškem. Proto předchozí verze 4.02 měla obyčejný alfanumerický diplej. Nicméně se podařilo z komunikace procesoru s diplejem zjistit protokol, takže verze 4.03 má už všechny informace zobrazovány na displej ve sluchátku. Zatím chybí ještě S-metr, ale i na něm se pracuje.

Celá stanice je řízena procesorem ATMEL 89C52, program ve verzi 4.03 má asi 50 stran A4,byl napsán v assembleru  a procesor je spolu s podpůrnými obvody včetně VOL a SQ umístěn do původní krabičky pod původní řídící logiku.

V současné době je k dispozici software verze 4.12CZ a 4.12AMA. Pro naše nevidomé občany vznikla verze 4.11ZTP, která má akustickou indikaci funkcí a stisknutých tlačítek.

Návod na použití je ke stažení v sekci DOWNLOAD

Upravená Nokia na pásmo UHF_70cm

Jako doplněk vznikl i modul opakovače úpravou softwaru pro pásmo 80 MHz. Byl využit volný konektor na levé straně, který původně sloužil pro připojení mobilního telefonu. Opakovač je řízen procesorem 89C52,obsahuje paměť EEPROM pro ukládání servisních nastavení a stejně tak paměťový modul je ve verzi EEPROM, takže co si tam dnes uložíte, tak to za 10 let Vám zase poví....

Opakovač

Po prvních zkušenostech vznikla nová verze opakovače, je univerzální a umí zas trošku víc... Je lépe zabezpečena proti "pípálkům", co zkouší všemožné kombinace a hledají servisní kódy, popř po jejich náhodném odposlechnutí mění parametry opkaovače.

Software umožňuje tajnou změnu servisních kódů pomocí funkce XOR a cyklické rotace kódu, takže i v případě zachycení "změna-kódu" z něj nelze zjistit, na jaké kódy byl opakovač přeprogramován. Poslední verze umožňuje plovoucí MASTER-servis kódy, ale to už je opravdu příliš složité na to, že je to jenom opakovač pro normální lidi....   


Novější verze opakovače

ZPĚT NA VÝCHOZÍ STRÁNKU

HLAVNÍ STRÁNKA

Valid HTML 4.01 Transitional