IB JUNIOR


Diskuze na fóru |
Výrobní podklady |
Poslat dotaz
Co je nového ve verzi UPD_3
- Je výrazně zlepšena funkce DISKRIMINACE v mokrém terénu
- Byly změněny diskriminační módy - zvlášť MODE 1 funguje velmi zajímavě. Detaily ZDE»»
- Na DPS přidány některé úpravy, které se před tím musely "dobastlit"
- DPS byla přizpůsobena pro montáž do krabičky U-SP7770
- Na DPS byly přidány body pro připevnění distančních sloupků, na které se připevní držák aku
- Jsou aktualizovány všechny výrobní podklady a návody, ke stažení jsou zde»»
Základní popis projektu
Modul IB JUNIOR je určen pro stavbu VLF IB detektoru s DD cívkou a je určený, jak už vypovídá název, pro střední kategorii konstruktérů a hledačů. Mezi základní parametry patří volitelný kmitočet 8-12Khz (dá se zvolit optimum pro Vaši cívku), funkce ALL METAL a DISKRIMINACE, univerzální napájení 8-12V (možnost použít akupacky 8.4V, 9.6V,12V či LiON), dynamický i statický režim hledání, možnost amplitudové či frekvenční modulace tónu v závislosti na síle signálu a s tím související funkce PIN-POINT (navíc využívající obvodu nelineárního zesilovače, který dále zesiluje slabé signály), ochrana akumulátoru, digitální filtrace signálů, uživatelsky nastavitelná konfigurace, realativně jednoduchá konstrukce DD cívky, automatické vypnutí při vybití akumulátoru a případném zkratu napájení. Už se Vám nestane, že zapomenete detektor v batohu týden zapnutý a zničíte si akumulátory....
Amatérská výroba vyžaduje zkušenosti s osazovaním SMD součástek rozměr 0805, na druhou stranu v případě správného osazení není s oživením žádný problém. Hodnoty SMD součástek byly voleny tak, aby nebylo nutno kupovat velké množství druhů po 1 kusu, ale pokud možno se vystačilo s několika univerzálními hodnotami.
Citlivost/dosah na starou 1Kčs minci odpovídá přibližně mechanickému průměru DD cívky, t.j. reálně kolem 25cm , při nicneříkajících a nesmyslných air-testech více (cca 30-35cm).
Sluchátkáři určitě ocení AM - amplitudovou modulaci tónu, kdy hlasitost tónu odpovídá síle signálu, dolní mez je zesílena nelineárním zesilovačem, takže i ty nejslabší tóny jsou dobře slyšitelné. Při trošce cviku se tak dá odhadnout velikost a tvar nálezu. Alternativou je FM - frekvenční modulace tónu, t.j. VCO, čím vyšší tón, tím silnější signál.
Celková spotřeba se při 8.4V pohybuje kolem 110mA, při tomto proudu je amplituda napětí na správně vyladěné vysílací cívce kolem 200Všš (70Vef) i více. Toto napětí lze vzhledem k jeho kmitočtu kolem 10kHz považovat za bezpečné. Parametry se v rozsahu napájecích napětí 7V-14V nemění, o toto se stará synchronní STEP-UP měnič, běžící na násobku kmitočtu vysílací cívky a napájející celé zařízení.
Pro úspěšné oživení je nutné mít přístup k osciloskopu !
Doporučená literatura
Jako teoretický základ vřele doporučuji přečíst si návod na stavbu detektoru „Baby” od ing. Zdeňka Jarchovského, který je ke stažení ZDE»»
V návodu je popsáno vše, co je potřeba vědět jak o seriovém buzení vysílací cívky, tak o vyhodnocení signálu a výrobě DD cívky. Návod na doporučenou DD cívku je uveden ZDE»», ale teoreticky se vše shoduje se zmíněným článkem.
Obecný popis IB JUNIOR
Pracovní kmitočet - kmitočet lze změnou nastavení přepínačů nastavit v rozsahu 7-12kHz - krok a rozsah záleží na verzi softwaru.
Napájení - o napájení detektoru se stará měnič, díky kterému lze detektor napájet jakýmkoliv akumulátorem rozsahu 8.4V - 12V (t.j. reálně 7-14V). Jako měnič je použit bezproblémový a levný obvod MC34063. Pro napájení procesoru je použit low-drop stabilizátor z diskrétních součástek (lépe se shání). Samozřejmostí je nastavitelná ochrana akumulátoru proti hlubokému vybití a také indikace 2/3 vyčerpání akumulátorů, obojí s akustickou i optickou indikací.
Detekční módy - detektor umožňuje jak statický (vhodný pro funkci PIN-POINT), tak dynamický režim v módech ALL METAL a DISKRIMINACE s využitím digitální filtrace signálů. Módy jsou přepínány přímo v procesoru změnou vyhodnocovacího algoritmu. Diskriminační módy jsou dva - více ZDE»»
Signalizace - pro signalizaci nálezů lze použít jak jeden tón, tak VCO (oscilátor s proměnným kmitočtem, čím vyšší kmitočet, tím silnější signál), tak AM modulaci (hlasitost tónu závisí na síle signálu). Slabé signály jsou navíc více zesilovány než silné, tím je částečně kompenzován nelineární průběh indikace síly signálu.
Kmitočty ve verzi software UPD_3.1 (s tolerancí asi 100Hz)
SWITCH 2 3 4 kmitočet --------------------------- 0 0 0 7.5kHz 0 0 1 8kHz 0 1 0 8.5kHz 0 1 1 9kHz 1 0 0 9.5kHz 1 0 1 10kHz 1 1 0 11kHz 1 1 1 12kHz
Kmitočty ve verzi software UPD_3.0 (s tolerancí asi 100Hz)
SWITCH 2 3 4 kmitočet --------------------------- 0 0 0 14.7kHz 0 0 1 15.6kHz 0 1 0 16.7kHz 0 1 1 17.5kHz 1 0 0 18.5kHz 1 0 1 19.6kHz 1 1 0 21.7kHz 1 1 1 23.2kHz
Výrobní postup a oživení
- 1. Postup při osazení ZDE»»
- 2. Postup při oživování zdrojů ZDE»»
- 3. Fáze a její vliv na funkci detektoru I. ZDE»»
- 4. Fáze a její vliv na funkci detektoru II. ZDE»»
- 5. Několik drobných úprav a rad je ZDE»»
- 6. Finální oživení + detektor v praxi ZDE»»
Hledací cívka
Návod na výrobu vhodné DD cívky je k dipozici ZDE»», další hledací cívky jsou uvedeny ZDE»»
Výroba předního panelu

Postup výroby předního panelu je ZDE »»
Přední panel ve formátu PCL (přímý tisk na většině laserových a inkoustových tiskáren) a PDF je ke stažení o pár řádků níže. Jiný formát (postscript atd.) na vyžádání mailem.
Mód AST na fotografii je pouze můj experimentální - detektor funguje v dynamickém diskriminačním módu, ale po detekci nálezu se automaticky přepíná do STATICKÉHO ALL-METAL módu s VCO, t.j. automaticky se aktivuje pin-point. Pro tuto funkci je potřeba detektor doplnit malou destičkou s obvody CMOS 4011 a 4066.
AKTUALIZACE - doplněn přední panel ve formátu pdf, nezapomeňte nastavit a zkontrolovat správný rozměr tisku (vypnout korekce na stránku atd.), raději to předem vyzkoušejte na obyčejném papíru. Přepínač MODE je použit 2x6 poloh z GES (2 polohy zůstanou volné pro experimenty), jedna sekce přepíná ALL METAL/DISC a druhá druh provozu (STATICKÝ, DYNAMICKÝ, RETUNE).
Stáhnout panel ve formátu PDF (upraven - poslední dvě experimantální pozice přepínače jsou bez pojmenování) můžete ZDE»»
Stáhnout panel ve formátu PCL (originál viz fotografie) můžete ZDE»»