Měření vodivosti kovů u PI

Všechno o pulsních detektorech

Měření vodivosti kovů u PI

Příspěvekod ZdenekHQ » 21 zář 2005, 18:02

Něco málo zkušeností z vývoje obvodů pro měření vodivosti kovů u PI
***********************************************************

Základní graf, ke kterému se bude vztahovat komentář
====================================

Obrázek
Naposledy upravil ZdenekHQ dne 17 kvě 2006, 16:16, celkově upraveno 3
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Příspěvekod ZdenekHQ » 24 zář 2005, 12:50

Původní způsob měření vodivosti, použitý u detektoru, který je na fotografii nahoře vlevo na tomto boardu, používal tuto metodu : Jakmile úroveň křivky doběhu (dále jen KD) dosáhla v čase t0+5 hodnoty přesně 1/3 Ustred (normální hodnota je asi 2/3 Ustred), uložila se do paměti hodnota Ustred-Uh a na několik vteřin se zobrazila na měřicí přístroj. Čas t0+11, ve kterém byla měřena hodnota Uh byl zvolen experimentálně tak, aby kovy se špatnou vodivostí nedávaly skoro žádnou výchylku, zatímco kovy s dobrou vodivostí výchylku plnou.

Výsledky opakovaných měření měly poměrně velký rozptyl, byla naměřena jiná hodnota při přibližování a při oddalování cívky od nálezu, ale byla dostatečně přesná, aby detektor rozlišil alobal-železo-barevné kovy (měď, hliník, sříbro). Poměrně velmi dobře dokázal vyloučit střepiny, kterých je tady v okolí plný les a tím pádem dával detektor signál skoro na každém kroku a jednoznačně rozlišil alobal. Naopak některé turistické poklady jako konzervy a plechovky od starých sprejů, které byly dělány z kvalitního plechu, označil jako pozitivní nález.

Tímto obvodem lze doplnit prakticky každý PI detektor při zachování plné citlivosti, pouze pro rozlišení je třeba přiblížení cívky k nálezu, což většinou znamená odhrnutí vrchní vrstvy listí a přitlačení cívky k zemi, bez většího kopání. Ocenili by ho hlavně ti, co už několikrát místo pokladu našli zakopanou tašku s plechovkami nebo skoro narazili na spodní vodu.

Nicméně metoda je překonaná mnohem přesnějším obvodem, který právě testuji. Kupodivu přes velmi složitý obvod obsahující 3 vzorkovací zesilovače a hromadu operačních zesilovačů a odporových matic jsem se dostal zpět k poměrně jednoduchému a elegantnímu řešení, o kterém napíšu někdy příště....
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Příspěvekod ZdenekHQ » 08 bře 2006, 12:57

Něco z praxe - srovnání alpaky a stříbra a naměřené průběhy.. Šířka horního pulsu odpovídá vodivosti kovu, je pomocí integrátoru (protože činitel plnění je velmi malý vzhledem k opakovací frekvenci, takže jednoduchý RC-člen by nefunguval dobře) převedena na napětí a zobrazena na měřícím přístroji.


CÍVKA BEZ KOVU
***************
Obrázek


ALPAKA
*******
Obrázek


STŘÍBRO
********
Obrázek
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Měření vodivosti kovů u PI

Příspěvekod fin » 11 bře 2008, 22:45

Dobrý večer pane Zdeňku. Mám dotaz , teť pravě laboruji s PI detektorem.Alobal , vršky , železo pozorovano na osciloskopu mají změnu na začátku relaxační křivky- jasný ,ale když jsem dal silnější AL chovalo se to, jako barva - míněno na osciloskopu . Dáse to silnější AL vyloučit ? Jinak máte velice pěkmé stranky.Finsterle Pavel fin.aci@seznam.cz
fin
 

Re: Měření vodivosti kovů u PI

Příspěvekod ZdenekHQ » 13 bře 2008, 14:38

Klasickej hliníkovej plech má na rozdíl od alobalu velmi dobrou vodivost, takže se chová jako barva. Nicméně v praxi to není na závadu.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno


Zpět na Pulsní detektory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron