Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod ZdenekHQ » 15 kvě 2012, 13:15

ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod snehulak » 19 srp 2012, 22:00

Zdar,

uz jste ji zkousel nekdo v praxi, teda krome pana Jarchovskeho :-) Kolik neutralizacnich smycek je nejvyhodnejsi? Je treba jeste nejak doladit soustavu trebas zktratovacimy ocky? Neni me jasne jestli se doporucuje zalit civku do epoxidu nebo jen k epoxidove desce pripevnit. Meni se neco pri stavbe detektoru IB Junior pri pouziti tohoto patentu?

Diky za pripadne odpovedi.
Naposledy upravil snehulak dne 23 srp 2012, 23:30, celkově upraveno 1
snehulak
Uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 črc 2010, 23:26

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod ZdenekHQ » 22 srp 2012, 20:41

Já ji brzy navinu a vyzkouším.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod ZdenekHQ » 02 říj 2012, 10:14

Zatím jsem ji navinul pro pulsní detektor a funguje. Ta střední cívka je tam navíc. Kompenzace bez problémů, já jsem si pomohl jedním závitem po obvodu RX cívky a pak už to šlo samo.

Pro balanční detektor kromě drbačky při vinutí nevidím žádný problém, ideál asi bude grafitový stínění, nikoliv alobal.

U pulzáku je to trošku složitější, ale princip funguje a rozlišení "fero/nefero" chodí dobře, je to nadějný adept na cívku pro PMD PROFI.
Přílohy
zjarch.jpg
zjarch2.jpg
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod Snoopy » 15 úno 2013, 21:03

Ahoj Zdeňku. Všiml jsem si návodu výroby cívky podle Sida. Chci se zeptat, na jakém průměru, tedy jaký má průměr tvá Tx cívka v návodu. Uvedl jsi pouze konečný průměr hotové cívky 27cm... Ve tvém starším návodu má TX soustředné cívky průměr 23cm a u DD byla vinuta na 20cm kopytu...?
Když jsi vinul Tx cívku zhruba 100 závity, tak Rx byla taky zhruba 100 závitů?
Snoopy
Uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 led 2007, 01:41
Bydliště: Beskydy

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod ZdenekHQ » 20 úno 2013, 21:59

Vydrž, rozměry dodám.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod beyin » 04 kvě 2013, 20:51

tx= ? mh
rx= ? mh
Jaké a kolik mh cívka tx
Jaké a kolik mh rx cívky
můžete pomoci díky
Píši s překladem google.
beyin
Uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 23 dub 2013, 19:43

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod ZdenekHQ » 08 kvě 2013, 20:35

Hi, this is not critical value, use same number of turns as default DD or concentric coil for your project and correct it with RX and TX capacitors.

For IB detector I am using 80 turns, for PI discrimination around 25 turns.

I must measure my coil again, I forget it.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod ZdenekHQ » 05 říj 2013, 10:01

Rozměry cívky :

Vnější kruh má průměr 24cm, vnitřní 20cm.

Obvod se rozdělí kružítkem střídavě na díly 65mm a 40mm, na vnitřní kruh se značky přenesou pravítkem mezi středem a vnější značkou.

Vnější díly 65mm se následně ještě rozdělí na třetiny.

Postup vinutí je zde : http://www.hq-elektronic.eu/menu_jarz.html

Po navinutí 20z je potřeba navinout asi 3 "klasické" závity v protisměru po obvodu, dobré je mít po ruce vysílací cívku a testovat to přímo s ní.

Zafixovat lepidlem a je hotovo.
Přílohy
jar_new_1.jpg
jar_new_2.jpg
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod Snoopy » 26 lis 2013, 19:50

Díky Zdeňku. Počasí se začíná kazit, tak to zkusím někdy navinout a otestovat.... :wink:
Snoopy
Uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 led 2007, 01:41
Bydliště: Beskydy

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod magorcondoria » 24 bře 2014, 13:32

Počáteční průměr cívky při návinu 325mm.Navinuto na 18mm vysoké pásky ze skelné tkaniny.Ve čtyřech vrstvách, 22záv.370uH
(RXL nestabilní mezi plus minus,při větším tlumení určitě přidat jeden,dva? závity,já mám VF lanko)
Tkanina ca 135g/m2.Předem inpregnované CHS 1200("nesmrdí").Vytřít stěrkou, epoxid navíc nezvyšuje pevnost,ale váhu.
Přilepeno na základnu ze dvou vrstev impregnovaných společně.Pod RDU cívkou ještě jedna vrstva dodatečně.
RDU cívka drát průměr 0,15(4násobné jazíčkové relé Tesla).
Při zvětšení průměru cívky stačilo zachovat úhly a procenta z délkového rozměru ok RDU cívky.(radiálně)
Kompenzace bez komplikací.Nakonec jsem nechal volné jen dvě oka a jen tu část přímo u budící cívky.Nejcitlivější část,vysoká hustota pole.
Vodiči se dalo hnout směrem k cívce i zpět!Po postupném zalepení zbývajícího volného vodiče stejně došlo na dva malé ferity.
Váha 320g i s vrchním krytem z jedné vrstvy tkaniny.Ve finále nepřesáhne 350g.Barvu asi bílou,černou nebudy ryskovat.
Na foto zbývá dolepit pár čtvěrečkú z tkaniny pro zpevnění a vyplnit metzery v budící cívce.Dilema zda výpěnit PU nebo ne?
Přilepit kryt(placka)Do lepidla přidat koloidní oxid křemičitý,aby nestékalo.Konektor cívky NL4FX.Doporučuji originál Neutrik.
EDIT:Tkaninu před použitím odmastit,při spřádání do nití se skelná vlákna mažou!
Přílohy
coil.jpg
coil.jpg (59.15 KiB) Zobrazeno 73306 krát
conn.jpg
conn_2.jpg
conn_2.jpg (57.49 KiB) Zobrazeno 73306 krát
Naposledy upravil magorcondoria dne 07 črc 2014, 21:21, celkově upraveno 1
magorcondoria
Uživatel
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 dub 2013, 21:47

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod ZdenekHQ » 03 dub 2014, 19:58

Pěkná práce, na to je radost koukat.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod magorcondoria » 05 dub 2014, 17:46

Dík.Nakonec hmotnost téměř 380g.To je pro mne nahraně.Nechápu jak někdo může tahat 500g cívku.Závit určitě přidat.Zvíšil jsem tlumení a už jsem jeden v mínusu.I tak spokojenost,3 kr- dobrého zrna to bere ve vzuchu na ca 30cm.Část kompenzace je v konektoru, na straně cívky,tak se dá každá cívka individuálně nastavit a není problém se zaměnitelností.Na civku bez RDU se dá použít NL2FX má 2piny.Na detektoru namontovat 4 pin.Jsou kompatibilní.
EDIT:rxl -1 ,jsem měl,protože jsem přidal napětí na cívce na 22V,pří 24V je -2.Má to logiku,protože citlivost na příjmu zůstává stejná.
Naposledy upravil magorcondoria dne 07 črc 2014, 22:58, celkově upraveno 1
magorcondoria
Uživatel
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 dub 2013, 21:47

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod magorcondoria » 27 dub 2014, 10:29

-Podložku na laminování potáhnout mikroténem (HDPE).Epoxid se na něj nechytá.Odpadne odmašťování a problematické odělování od podložky.
-Neutrik není pájecí.Konce vodičú zapájet do mačkacích trubiček na spojování vodičú(do těch se silnější stěnou).Opláchnout tavidlo.
-V 4 pin konektoru jsou šroubky šikmo. Přitáhnout,podle otisku napilovat dosedací plochu.Trochu skrátit šroubky.
magorcondoria
Uživatel
 
Příspěvky: 28
Registrován: 22 dub 2013, 21:47

Re: Patent Soustava cívek s nulovou vzáj. indukčností

Příspěvekod snehulak » 14 črc 2014, 16:44

Dobry den,

rad bych si tuto civku vyrobil k detektoru IB Junior. Ve vyrobnim popisu civky uvadite "Ideální je doplnit ji předzesilovačem a filtrem a provozovat ji jako laděnou. Nevýhodou je větší zatlumení TX cívky a tím pádem potřeba většího výkonu TX oscilátoru." Mohl byste byt prosim trochu konkretnejsi jak IB juniora modifikovat ci doplnit.

Jeste by me zajimalo jaky jste v navodu pouzil prumer na vinuti TX civky, z obrazku je zrejme ze to bude o neco malo vic nez 24cm.

Velmi dekuji.

AD
snehulak
Uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 črc 2010, 23:26

Další

Zpět na Zdeněk Jarchovský

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron