Popis prototypu detektoru - *** ZATÍM VE VÝVOJI ! ***

IB detektor řízený procesorem

Popis prototypu detektoru - *** ZATÍM VE VÝVOJI ! ***

Příspěvekod ZdenekHQ » 31 led 2008, 12:24

Detektor vznikl jako nástupce Sabre Advanced. Cílem bylo a je vyhnout se následujím obecně platným nevýhodám

- "nejisté" nastavení. Jednak se detektor musí nastavovat metodou pokus-omyl, jednak se může kdykoliv omylem rozladit
- chybí automatické vypínání. Už i mě se občas podařilo detektor omylem nechat zapnutý.
- chybí možnost uložit nastavení do paměti
- těžké aku/baterie. Nový detektor využije kapacit dnešních aku - je stavěn na 7.2V/2400mAh, samozřejmostí je nabíječka. Možnost nabíjet z palubní sítě auta.
- problémy s kompenzací cívky. I tohle snad vyřeším k všeobecné spokojenosti.

Na druhou stranu jsem se bezhlavě nevrhl po A/D převodníku a procesoru. Proč ? Přímé zpracování naprosto minimálně se měnícího signálu z cívky kontra vysoké rušení, chyb při vzorkování, nutnost matematické integrace atd. mě již dávno přesvědčila o tom, že co je císařovo, patří císaři. Tudíž zpracování je opět analogové a procesor pouze v časovém multiplexu měří na různých fázích a vyhodnocuje data.

ANALOGOVÁ ČÁST

Na následujícím obrázku je zobrazeno "jádro" detektoru včetně řešení multiplexu. Určitě to nejde tak, že by se jen měnila fáze a snímal výsledek; časová sekvence a sled spínání jednotlivých kapacit je velmi důležitý (vzorky se nesmí nijak ovlivňovat). Určitě to už někdy někoho napadlo, já sám jsem to nikdy neviděl, tudíž jestli nastane někdy v budoucnu shoda či podobnost se schematem publikovaným před tímto datem, je to jen čistě náhoda.

Vypadá to složitě (ostatně to je u mě normální, snad už jste si zvykli...), ale je to částečně způsobené tím, že např. OZ jsou rozkresleny na jednotlivé obvody. Takže v reálu je potřeba osadit správně 10 pouzder a pár součástek kolem nich. Pokud neuděláte chybu, nebude co oživovat, i na bastl-desce to chodilo na první zapnutí (horší to bylo se software). Cena součástek je většinou kolem 5-10Kč/pouzdro, takže jak s oblibou říkal kolega - to už je dražší ta DPS :)

Foto je záměrně zmenšeno - je určeno pouze pro ilustraci.
Přílohy
sbdg_2.jpg
sbdg_2.jpg (34.61 KiB) Zobrazeno 13767 krát
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Popis detektoru

Příspěvekod ZdenekHQ » 02 úno 2008, 14:24

ZDROJ

Na zdroji jsem se trošku vyřádil. Jednak vyrábí 3 napětí, jednak musí zaručit plnou zkratuvzdornost. Jestli někdo zažil, co umí provést akumulátor v případě zkratu se spoji na DPS (většinou se nenávratně "odpaří" či přeruší tak, že to naopak nejde najít) a často i se součástkami, příště si už dá velký pozor. V případě "bastlverzí" je nutná dvojnásobná opatrnost, příležitostí něco zničit je mnohonásobně víc. Další důležitou funkcí zdroje je automatické vypínání (npř. při podpětí AKU), které funguje také jako "jistič" a v případě tvrdého zkratu v některé napájecí větvi automaticky zdroj vypne. Ve větvi +5V je zařazen transil (není na schematu), který naopak chrání procesorovou část proti přepětí (i když 7.2V z aku by ještě nemělo znamenat pohromu).

Tlačítko SW6 je určeno k zapnutí detektoru, pokud naběhnou správně všechna napětí a hlavně procesor, signál ON sepne tranzistory VT20 a VT21 a detektor zůstane zapnutý. Pokud dojde ke zkratu na větvi +5V, +BAT nebo +12V, přes schootky diody D30a a D30b se "přizemní" báze VT21 a detektor se vypne. To, aby neshořel během pár milisekund, zajišťují seriové odpory (1..10ohm) v jednotlivých větvích. Stejně tak je na DPS dbáno na to, aby nikde nevedlo "tvrdé" napětí za aku (s vyjímkou vstupu zdroje).

Měnič je synchronní s TX oscilátorem, v okamžiku, kdy naběhne TX oscilátor, spustí se i měnič a vyrobí zdvojené napětí pro oscilátor (do té doby je napájen pouze napětím cca 7V) a záporné napětí pro OZ. Pro rezervu je jako měnič záporného napájení použit násobič -4x a následná stabilizace.

Obvod U17 slouží jako snímač napětí aku, jelikož není použit A/D převodník, je signalizace pouze ve dvou krocích stejně jako Sabre Advanced (EDIT: Jednoduchou úpravou schematu se podařilo dosáhnout toho, že indikace je ve 4 krocích + vybití) .

Součástí zdroje je i regulovatelný zdroj konstantního proudu pro vypínatelné podsvícení LCD displeje (pro noční hledání).

AKU by měly vydržet min. 10 hodin provozu (v úsporném režimu 20 hod i více), doba nabíjení (podle proudu a článků) je doporučená na 5 hodin. Lze nabíjet i z palubní sítě auta (v nabíječce jsou ochrany proti špičkám).

Opět pouze ilustrativní foto, tentokrát v lepším rozlišení.
Přílohy
sbdg_z.jpg
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Popis detektoru

Příspěvekod ZdenekHQ » 10 úno 2008, 13:14

DPS - analogová část.

Opět pouze pro info, nikoliv konečná verze.
Přílohy
sbdg_1pb.jpg
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Popis detektoru

Příspěvekod ZdenekHQ » 10 úno 2008, 13:19

DPS - mikroprocesorové řízení

Vyrábět jednovrstvou desku pro digitální obvody je opravdu zážitek, nicméně nakonec se povedlo. I za cenu spousty propojek. Důvodem je samozřejmě jednoduchost výroby DPS v amatérských podmínkách.

Tato deska přijde umístit na distanční sloupky nad analogovou část a připojit pomocí jednoduchých konektorových kolíků (lišt) - takže žádné složité drátování. K této desce se připojuje přední panel s tlačítky a displejem pomocí print-konektorů.
Přílohy
sbdg_2p.jpg
sbdg_2p.jpg (90.7 KiB) Zobrazeno 13610 krát
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno


Zpět na *** Projekt Sabre Digital 2008 *** *** POZASTAVEN ***

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron