Otázky a odpovědi + test cívky (FAQ)

Pulsní detektor kovů s diskriminací
http://www.hq-elektronic.eu/menu_pmd.html

Otázky a odpovědi + test cívky (FAQ)

Příspěvekod ZdenekHQ » 03 črc 2008, 10:58

TEST CÍVKY:
****************


MĚŘENÍ PROVÁDĚJTE VENKU A POZOR NA VŠE KOVOVÉ KOLEM CÍVKY !

Pozn.: Pokud pin "test-point" chybí, nic se neděje, toto napětí lze měřit na jednom ze dvou vývodu odporů uvnitř červeného kroužku, popř. na vývodu 7 U1 (viz obrázek na konci popisu testu). V případě nejasností pošlete mail.

POZOR: :!: Test nefunguje na cívky s velkým počtem závitů a vinuté nadprůměrně tlustým holým/lakovaným drátem. Např. pro cívku 40cm se 40 závity drátu průměr 1mm test vykazuje poměrně slušné výsledky, ovšem cívka v praxi s tímto detektorem nefunguje. V tomto případě pomohlo snížení počtu závitů na 20, i přesto však cívka vykazovala horší parametry než při použití plastem izolovaného lanka.

1. Na detektoru najděte bod, označený červeným kroužkem. Je zde pin, na který připojte multimetr (kladný hrot), druhý měřící hrot multimetru připojte na mínus pól akumulátoru.


2. Switche číslo 5 a 6 (zvýrazněny modře) přepněte do polohy "jedna" - zapnuto. Připojte cívku a umístěte ji mimo dosah kovových předmětů (to se občas lehce řekne, ale špatně dělá :) ). Zapněte napájení a nechte detektor ustálit.

Obrázek

4. Napětí v měřícím bodě se musí pohybovat kolem 6-7V. Pokud naměříte hodnotu nižší než 5V, použili jste buď špatný konektor nebo velmi mizernou cívku. S takovouto cívkou detektor nebude správně fungovat ! Lze si částečně pomoci horším tlumením cívky - přeštípněte vývod jednoho ze šesti odporů 1K v levém horním roku DPS a přidejte 1K do série.


5. Vypněte detektor. Přepněte switche číslo 5 a 6 do polohy "nula" - vypnuto. Zapněte detektor a nechte ho ustálit.

6. Změřte opět napětí. Pokud naměříte napětí maximálně o 1V vyšší nebo nižší než to, které jste naměřili v bodě 4, máte vyhráno. Vyšší napětí znamená mírný překmit, menší napětí buď horší relaxaci nebo přetlumenou cívku. Je lépe provozovat detektor se zmíněným "mírným překmitem" než s přetlumenou cívkou. Pokud bude napětí nižší než 5V, opět detektor nebude správně fungovat. Řešení je lepší cívka či konektor nebo úprava časování.

7. Pokud je všechno v pořádku, nastavte switch 5 do polohy zapnuto, switch 6 nechte vypnutý (nastavení 10). Toto je běžné nastavení časování detektoru. Můžete ponechat i nastavení 00, ovšem potom už detektor často reaguje i na pouhou mineralizaci půdy.

Související odkazy:

1. Správné tlumení cívek

2. Srovnání dvojlinky a koaxu

DALŠÍ MOŽNÉ BODY PRO MĚŘENÍ NAPĚTÍ

Obrázek
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Otázky a odpovědi + test cívky (FAQ)

Příspěvekod ZdenekHQ » 28 črc 2008, 20:48

Cívka průměr 40cm a DISKRIMINACE pro verzi UPD_2
**********************************************************


Při použití cívky o průměru 40cm (36m lanka na průměr 40cm) je potřeba přepnout switche 7 a 8 do polohy ON. Platí pro verzi software UPD_1 a UPD_2. Na modulu je osazen zbytečně velký odpor v serii s potenciometrem DISKRIMINACE, funguje dobře pro cívku 30cm , pro 40cm je už na hranici. Pokud máte pro správnou funkci D.I.R. potenciometr DISKRIMINACE "na dorazu", můžete buď zaslat modul na úpravu, nebo (pokud máte mikropájku a troufnete si) přidat odpor 10K ze strany součástek - letuje se na vývod IO. Více info pošlu mailem.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Otázky a odpovědi + test cívky (FAQ)

Příspěvekod ZdenekHQ » 28 črc 2008, 20:49

RUŠENÍ:
************


Test na rušení je velmi jednoduchý - přepněte do módu pin-point a povolte potenciometr t-hold tak, aby byl slyšet tón. Pokud je tón čistý, jste mimo rušení. Pokud kmitočet pin-pointu kolísá, nachází se v blízkosti cívky nějaký zdroj rušení. V tuto chvíli funkce Deep Iron Reject často nefunguje správně.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Otázky a odpovědi + test cívky (FAQ)

Příspěvekod ZdenekHQ » 16 pro 2008, 20:35

Je drat pro civku skutecne prumeru 0,5 mm nebo se jedna o prurez (tedy plochu rezu tedy v mm ctverecnych)? Jak udavate, je vysledny odpor civky asi 4 ohmy, to tedy spise vypada na na prurez 0,5 a i tak se mi to zda vysoka hodnota.

Průřez 0.14mm čtverečního odpovídá průměru kolem 0.45mm. Jelikož se jedná o lanko, uvádím průřez. S izolací má toto lanko průměr asi 1.5mm, je to ideální pro malou kapacitu cívky a dobře se to vine.

Průřez 0.5mm odpovídá průměru 0.8mm, i takovýto drát (lanko) jsem zkoušel a výsledek byl horší. Stejně tak dopadly testy s menším počtem závitů a tím pádem též NIŽŠÍM odporem cívky, kromě zvýšené spotřeby to žádný jiný efekt nemělo. Je to dáno automatikou detektoru, nastavuje se automaticky podle "kolena", aby se nemusel detektor "dotahovat" trimrem při výměně cívky. Vyšší odpor cívky taky detektoru moc nesedí, optimum je skutečně 35-40m (metrů, nikoliv závitů !) nejlépe lanka navinuté na libovolném průměru cca 20-50 cm.

Odpor je měřen včetně přívodních kabelů k cívce, ale to je zanedbatelná hodnota, na druhou stranu může to být klidně i 3 ohmy, je to skutečně pouze informativní hodnota. Detektor zvládne daleko větší proudy budící smyčkou ,ale jak už jsem psal, zatím pro to nebyl důvod. Budící FETy "přežijí" i 25A.

Dale bych se chtel zeptat na konstrukci nosne tyce civky, jestli muze byt alespon vrchni dil z hliniku, nebo jestli doporucujete celoplastovou konstrukci?

Čím blíž bude k cívce nějaký kov, tím nižší bude výsledná citlivost. Prakticky vyzkoušeno, hlavně uvnitř budov. Citlivost uvnitř budov je výrazně nižší, nezávisle na rušení. Opět je příčinou automatika detektoru. Držák můžete mít hliníkový, ale doporučuji minimálně 1m tvrdé plastové tyče a teprve potom kovový držák. Podél plastové tyče je nejlépe přívod k cívce "táhnout" dvojlinkou a následně nadstavit koaxem RG-58, zakončeným F konektorem s příslušným protikusem.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno


Zpět na *** Projekt PMD-Basic (PMD-2008) ***

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník