Výroba cívky 30x30cm

Pulsní detektor kovů s diskriminací
http://www.hq-elektronic.eu/menu_pmd.html

Výroba cívky 30x30cm

Příspěvekod ZdenekHQ » 09 čer 2008, 15:12

Potřebný materiál :

- 5x plastová "vodovodní" trubka délky 30cm, průměr 20mm (PP-R 20x2,8)
- 3x příslušné "vodovodní" T-kusy
- 4x dvoudílná elektrikářská kolínka (prodejna KARS - CEI 20 dvoudílné)
- 40m lanka (v horším případě drátu průměr 0.5mm), pro PMD DIGI pouze 25m
- min. 1m dvojlinky 2x1mm (nejlépe nadletovat koaxem RG-58)

- lepidlo Chemopren (dodatek - nebo UHU na plasty)
- PUR pěna, popř. silikonový tmel

Obrázek

1. T-kusy je potřeba hrubým pilníkem či rašplí uvnitř vybrousit tak, aby do nich šla zasunout vodovodní trubka. Boční T-kusy jsou nasazeny "natvrdo" (t.j. lze použít i jinou metodu "naražení" na trubku), střední T-kus tvoří kloub, musí být volnější. Díky houževnatosti použitého materiál T-kus působí samosvorně, takže se ani po několika letech používání "nevydře" (vyzkoušeno). Nastavení sklonu cívky je přitom velmi jednoduché, není potřeba žádný šroub.

2. Vyvrtáme otvor do středové trubky a provlečeme dvojlinku. V jednom T-kusu provrtáme plastovou trubku a dvojlinku provlečeme dál do jednoho kolínka. Nabízí se možnost nadletovat dvojlinku na cívku u kloubu, ovšem pak je potřeba VELMI dobře zaizolovat místo sletování. Pokud se do místa sletování dostane voda či vlhkost, začne být cívka totálně nestabilní (svod, přeskoky díky nízkému povrchovému odporu). Stejně tak je nevhodné vést koax až do cívky - jeho pohyb v poli cívky způsobuje falešné signály. Koaxem nadletujeme dvojlinku cca 40-60cm od cívky.

3. Vyzkoušíme montáž "držáku do kloubu - po slepení se případné úpravy dělají špatně. Jako držák lze použít libovolnou pevnou PLASTOVOU trubku. Můžeme např. zalepit kousek vodovodní trubky do T-kusu a použít ji jako "přechodku" pro držák cívky - tady nechám prostor pro Vaši fantazii. Moje řešení vidíte na obrázku, moc hezký to ale není.

4.Celou konstrukci složíme (použijeme jen jeden díl kolínek,v kolínkách jsou zarážky, takže celá konstrukce je hezky rovná), slepíme chemoprenem, zatížíme a necháme zaschnout. Chemopren a PU pěna se "nesnáší", je nutno nechat Chemopren dobře zaschnout.

Obrázek

5. Navineme 28-30 závitů drátu ( pro PMD DIGI pouze asi 20z, jak vystačí drát ), konce přiletujeme k dvojlince a zaizolujeme. Trubky vyplníme PU pěnou a jakmile začne PU pěna vystupovat z trubek, zaklapneme druhý díl kolínek, opět zatížíme do zaschnutí PU a je hotovo. Abychom se do drátu nezamotali, lze jej přestřihnout na dva kusy, navinout extra a následně SPRÁVNĚ nadletovat v kolínku. Důležité je dodržet vodotěsnost, cívka je namáhána pulsy kolem 600V - 1kV, vlhká cívka začne generovat náhodné signály a nezbude, než ji vysušit, což nějakou chvilku trvá !

Ideální odpor hotové cívky je 2ohmy, indukčnost 400 - 550uH.


6. Přestříkáme vhodnou barvou.

Výroba této cívky (kromě přestávek na vyschnutí lepidel) trvá maximálně 2 hodiny. Jednoduchou změnou délky trubek lze vyrobit i cívku jiných rozměrů, počet závitů nemusíte řešit, stačí navinout doporučenou délku drátu.

Co se týká drátu - já používám lanko průřez 0.15mm s průsvitnou plastovou izolací, popř. černý průřez 0.35mm pro PMD DIGI, dosah je stejný jako u drátu průměr 0.5mm. Odpor cívky asi 4ohm (2ohm pro PMD DIGI).
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Výroba cívky 30x30cm

Příspěvekod ZdenekHQ » 19 čer 2013, 15:54

Doporučuji nastudovat i toto : http://www.hq-elektronic.eu/pmdg_civka.html
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno


Zpět na *** Projekt PMD-Basic (PMD-2008) ***

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron