Návod na výrobu hledací cívky pro IB a PI detektor

Výroba a testování hledacích cívek

Návod na výrobu hledací cívky pro IB a PI detektor

Příspěvekod ZdenekHQ » 09 led 2006, 16:45

ZDE najdete návod na výrobu hledací cívky pro IB nebo PI detektor.
ZdenekHQ
Site Admin

cívka

Příspěvekod Ferda » 18 čer 2006, 20:35

Měl bych malý dotaz.Postavil jsem impulsní detektor kovů s trojnásobnou integrací od ing.Jarchovského (http://www.detektory.wz.cz/) . Řekl bych,že citlivost je dobrá,ale nevim,jestli mam chybu v cívce,nebo špatně nastavený detektor,protože třeba takový šroubek M3x20,když leží téměř nenajdu. Tento šroubek postavim kolmo k cívce a detekuji ho téměř na 30cm.
Je chyba v cívce,detektoru,nebo je to normální?
Jinak mam Lorenzovu cívku s vnějším průměrem 23cm a vnitřním 13cm. :roll:
Ferda

Příspěvekod ZdenekHQ » 20 čer 2006, 12:36

Ono opravdu dost záleží na poloze předmětu, takže výsledky budou opravdu dost rozdílný. Kdyby ses chtěl zeptat přímo autora, tak napiš na dotaz na fórum detektory.wz.cz .
ZdenekHQ
Site Admin

Re: cívka

Příspěvekod Stano » 23 čer 2006, 21:59

Ferda píše:Měl bych malý dotaz.Postavil jsem impulsní detektor kovů s trojnásobnou integrací od ing.Jarchovského (http://www.detektory.wz.cz/) . Řekl bych,že citlivost je dobrá,ale nevim,jestli mam chybu v cívce,nebo špatně nastavený detektor,protože třeba takový šroubek M3x20,když leží téměř nenajdu. Tento šroubek postavim kolmo k cívce a detekuji ho téměř na 30cm.
Je chyba v cívce,detektoru,nebo je to normální?
Jinak mam Lorenzovu cívku s vnějším průměrem 23cm a vnitřním 13cm. :roll:

Mám podobnú skúsenosť s Lorenz cievkou k Tracker PI-2
Mincu detekuje tak na 27 cm, ale ak ju postavím hranou k stredu cievky, tak ju v pohode nájdem na 35 cm :)

Škoda len, že v teréne som zatial vela mincí postavených na hranu nenašiel...

Môj názor je, že je to dané konštrukciou cievky, pretože napr. cievka navynutá ako plochá špirála sa takto nespráva, skôr reaguje opačne, teda dosah sa pri nej stráca ak je predmet orientovaný hranou na stred.

Možno by pomohla "zložená" konštrukcia, tak ako ju má Zdenek...

Aj tu je miesto pre experimentovanie.
Stano

Příspěvekod #TXP » 28 čer 2006, 19:49

To je zajímavé. Všechny moje detektory berou minci lépe naležato k cívce.
Pravda je, že poloha předmětu má velký vliv na vzdálenost detekce.
Platí jak pro PI ( mám 4různé cívky) tak IB. Honza
#TXP

Příspěvekod forst » 04 led 2007, 15:55

Mám takový až čistě hloupý dotaz.
Stavím koncentrick cívku poprvé a chci se zeptat jak vinu přijímací a kompenzační cívku.
Jestli navinu kompenzační a na to přijímací a nebo , jestli je navinu vedle sebe.
Pokud je vinu na sebe, tak jestli tam dávám ještě stínění nebo tam dám kus papíru a motám přijímací .
Děkuji
forst
Uživatel

Příspěvekod ZdenekHQ » 05 led 2007, 13:09

Ono to je v podstatě jedno, jestli jsou cívky na sobě nebo nad sebou (v tomto případě ale zřejmě cívka bude jiné chování pro rub a líc), stejně se nakonec asi při závěrečné kompenzaci na minimum zbytkovýho signálu nevyhneš tomu, abys ty poslední dva tři závity kompenzační cívky navinul úplně někam jinam (např. přes přijímací, na druhou stranu atd.)

Malá nevýhoda vinutí cívek vedle sebe je ta, že bude cívka vyšší, tím pádem budeš potřebovat víc expoxy na zalití, zatímco mým cílem je vytvořit cívku co nejtenší a tím nejlehčí. Myslím, že rozumnej kompromis do začátku je někde kolem 8mm-1cm.
ZdenekHQ
Site Admin

Příspěvekod ZdenekHQ » 05 led 2007, 13:12

A k tomu stínění - já ho tam u jedné cívky mám, i když nutný to nebude (u té, co teď používám, tak myslím není). Na druhou stranu prakticky nepoužívám knoflík "ground balance", ale to zřejmě nebude jen cívkou.
ZdenekHQ
Site Admin

Příspěvekod Jaroslav Vykoupil » 23 črc 2007, 21:25

Prosím dotaz na Zdenka HQ k cívce pro PI detektory ze seriálu Jabelek.
Vlastní cívka je tvořena 2 vinutími Lorenz a 1 vinutím jednoduchým. První a největší vinutí Lorenz je z dvojitého zvonkového drátu zapojeného do s e r i e , čímž se zdvojnásobí počet závitů. Není to překlep ? Nebo se skutečně jedná o bifilární vinutí ? Prosím, jak to skutečně je. Zajímal by mě i průměr zvonkového drátu jednotlivých vinutí, na trhu jsou různé.Pro konstrukci zajímavý údaj by mohl být i požadovaný celkový odpor cívky (pro Jabelka cca 1 ohm?).

díky vykec
Jaroslav Vykoupil
Uživatel

Příspěvekod ZdenekHQ » 24 črc 2007, 09:52

Já jsem skutečně použil seriový zapojení, protože izolace drátů je poměrně dost tlustá a tudíž se na sebe nevlezlo moc závitů (cívka má výšku 1cm). Je to víceméně experiment a není problém vyzkoušet i paralelní zapojení.

Seriový odpor včetně 1.5m koaxu RG-58C je 3ohm, indukčnost 0.7mH.

Bez využití nějakých složitějších metod vyhodnocení (integrace apod.) včetně odpovídajícího časování je to stejně nanic, ba právě naopak, detektor reaguje úplně na všechno, tudíž je pro hledání skoro nepoužitelný :lol:

P.S. Zvonkáč i dráty jsou z GES. Možná by bylo zajímavý vyzkoušet použití lanka místo drátu.
ZdenekHQ
Site Admin

Re: Návod na výrobu hledací cívky

Příspěvekod scevlik » 28 kvě 2008, 06:24

Zdar.

Postavil som si detector tesoro golden sabre s dd cievkov.Dosah aj disc. su dobre 35cm s 10sk.Ale cievku musim mat polozenu momentalne na stole.Akonahle sa jej dotknem,zdvyhnem hned sa cele rozkmita a neviem preco to tak je.Prosim o pomoc ked niekto pozna odpoved.
scevlik
Uživatel

Příspěvekod ZdenekHQ » 28 kvě 2008, 11:51

To je právě ten rozdíl mezi "stolem" a terénem, rozdíl bývá až 1/3 dosahu.

1. snížit citlivost

2. cívku mít dobře zalitou, protože každá setinka milimetru pohybu cívek proti sobě způsobuje falešný signály

3. dobře připevnit kabel, použít čtyř-žilovej stíněnej, nikoliv stíněnou dvojlinku.

4. testovat venku, nikoliv v místnosti
ZdenekHQ
Site Admin

Příspěvekod Snoopy » 04 zář 2008, 22:45

Dotaz na tebe, Zdeňku. Testoval jsi cívku dle tvého návodu(viz výše) na detektoru IB baby? Jaký jsi použil krystal v zapojení? Upravoval jsi nějak počty závitů, nebo průměr drátu(0,25mm TX,RX,bucking)?
Snoopy
Uživatel

Příspěvekod ZdenekHQ » 05 zář 2008, 09:38

Nezkoušel. Ale kromě potřeby navinutí TX cívky tlustším drátem by s ní neměl být problém.

P.S. Zato jsem vyrobil novou, 27cm, nafotil a nakonec zjistil, že na běžný mince má při dvojnásobné váze stejnou citlivost jako ta 22cm v návodu. Tudíž hromada práce a výsledek veškerý žádný. Takže jsem v Holicích koupil klubo drátu a budu motat další a další tak dlouho, až to k něčemu bude. Zajímavej poznatek je, že při správné kompenzaci se opět na výstupu objeví dvojnásobek TX kmitočtu.
ZdenekHQ
Site Admin

Re: Návod na výrobu hledací cívky pro IB a PI detektor

Příspěvekod Tragi » 14 bře 2009, 13:23

Zdravím, mám takovej dotaz. Kolik budu potřebovat metrů zvonkového drátu 2*0,5mm na namotání Lorenzovy cívky o průměru cca 22cm a idukčnosti 300-350uH. Chtěl bych ji použít při stavbě PI detektoru a nemám vůbec představu kolik ho mám koupit.
Děkuji mockrát za odpověď.
Naposledy upravil Tragi dne 14 bře 2009, 14:46, celkově upraveno 1
Tragi
Uživatel

Další

Zpět na Výroba cívek