Fáze - teorie a praxe

Schemata,DPS,oživení,krabičky,zdroje,atd..

Fáze - teorie a praxe

Příspěvekod ZdenekHQ » 19 bře 2008, 14:25

Signál, odvozený z TX oscilátoru a zpožděný pomocí RC členu je následně použit pro řízení synchronní detekce (t.j. fázově i amplitudově závislé vyhodnocení) signálu z RX cívky.

Fáze (zpoždění) tohoto signálu vůči TX signálu se může měnit v rozsahu 1 periody sinusového průběhu. Matematicky se tento posun-zpoždění proti původnímu/referenčnímu signálu popisuje jako posun ve stupních - t.j. 0-360 stupňů, nebo v radiánech, t.j. 0 - 2 * pí (Ludolfovo číslo).

Synchronní detekce může být buď půlvlnná nebo celovlnná. Půlvlnná (vyhodnocuje se jen polovina sinusovky) je použita např. v originál Tesoro Golden Sabre - to jsou ty 4 tranzistory FET, fungující jako řízené spínače. Pro jejich řízení/spínání je použit právě signál, o jehož fázi je řeč. Zásadní nevýhoda půlvlnné detekce je v tom, že jakýkoliv superponovaný šum či rušení na straně RX se přičítá k měřenému signálu. Naopak celovlnná detekce (t.j. sčítá se kladná a invertovaná záporná část sinusovky) vyžaduje pouze několik součástek navíc, ovšem téměř stoprocentně eliminuje stochastický šum a periodické rušení. Můžete tak testovat detektor 2m od zapnuté televize, aniž byste zaznamenali výraznější problémy.

Na následujícím obrázku jsou vidět fázové posuny změřené přímo v Sabre Advanced (popř. odpovídají originál TGS). Jejich přesná hodnota je mimo jiné závislá na vyvážení cívky, ale obecně platí, že pro GB a ALL-METAL se fáze pohybuje kolem 90 stupňů (i když tady je často vidět dost velkej rozdíl mezi jednotlivými detektory a hlavně cívkami), pro DISKRIMINACI je charakteristická fáze kolem 270 stupňů. V mém případě pro alobal je fáze asi 225 stupňů, pro stříbro 270 stupňů.

1. Výstup z tvarovače sinus/obdélník (fáze "sinusovky" na cívce je shodná s fází obdélníku)
2. Fáze Ground Balance, popř. All-metal
3. Fáze Diskriminace, potlačení pouze alobalu
4. Fáze Diskriminace, potlačení všech kovů kromě stříbra
Přílohy
simul_1.jpg
simul_1.jpg (77.91 KiB) Zobrazeno 10811 krát
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Zpět na Obecně o konstrukci detektorů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron