Cívky jak na ně ?!?!

Schemata,DPS,oživení,krabičky,zdroje,atd..

Cívky jak na ně ?!?!

Příspěvekod Dan » 31 črc 2005, 15:33

Postavil jsem Eldorado, vše dobře funguje jen s koncentr cívkou si nevím rady. Jak je ladíte? Mě se stále nedaří to, aby cívka funguvala při umístění RX uprostřed. Detektor vždy tak nějak funguje, ale RX musím s TX překřížit ve stylu DD cívek. Zkoušel jsem měnit kompenzační cívku i její zapojení, ale nějak se nedaří. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Dan

Příspěvekod ZdenekHQ » 13 srp 2005, 13:51

Omlouvam se za pozdni odpoved, ty prazdniny jsou letos nejaky rychly... Kazdopadne s koncentrickou civkou nemam zadne velke zkusenosti, mam tady vyrobeny "kopyto" na pokusy, ale vzdycky jsem to odflakl DD civkou. Urcite bude potreba dodrzet prumery a pocty zavitu, t.j. polovicni prumer=dvojnasobek zavitu, a kompenzace 4:1, t.j. 25 zavitu vysilaci, 50 prijimaci, 6 a ctvrt zavitu kompenzacni. Mam tady navod v anglictine ve formatu pdf, ale treba se ozve nekdo, kdo ma vice zkusenosti...
ZdenekHQ
Site Admin

Příspěvekod Dan » 06 zář 2005, 22:39

Zdravím, díky za radu - cívku už mám vyladěnou, ale prakticky mi ty poměry vyšly jinak - 1:2 na počet závitů vys. - příjm. je OK, kompenzační jsem musel experimentálně závit po závitu a ten poměr je 1:2,6 +- a funguje ...
Mám teď ale jiný problém - Při zkoušení jsem narazil na to, že na režim all met. detektor skvěle reaguje na fe kovy , ale na barevné má tendenci signál tlumit, takže když je vyladěn slaboučký zbytkový signál místo jekotu ztichne (tím ztichnutím ale reaguje velmi citlivě). A režim disc. se zase zatím také nedaří řádně zprovoznit. Výsledky jsou takové nemastné neslané. Zkrátka reakce na nastavování potenciometru disc. je slabá. ( fr. oscilátoru je OK). Prosím nemá někdo dobrou radu, názor? Dík
Dan

Příspěvekod ZdenekHQ » 08 zář 2005, 14:57

Možná je problém v tom, v jaké fázi přicjází zbytkový signál na přijímací cívku. Fáze se velmi výrazně mění v okolí max. potlačení signálu, a tím pádem svým způsobem ovlivňuje i fázi diskriminátoru, protože důležitý je rozdíl fází, nikoliv absolutní hodnota fáze nastavená v diskriminátoru. Nevím, jestli mám úplně pravdu, ale zkusil bych upravit fázi diskriminátoru, t.j. zmenšit nebo zvětšit kapacitu, která bývá v serii s poteciometrem diskriminace a porovnat výsledky... Já mám postavenou tu složitější variantu s notch filtrem a abych řekl pravdu, používám to občas na mince, jinak mě moc nezaujal. Chtělo by to někoho, kdo ho má dobře nastavený, aby poslal obrázky z osciloskopu a fáze jednotlivých signálů...
ZdenekHQ
Site Admin

Příspěvekod ZdenekHQ » 12 led 2006, 13:44

Jedno řešení problémů s diskriminací je zkusit přehodit vývody přijímací cívky. Další řešení - pomůže změnit kapacitu kondenzátoru připojeného paralelně k přijímací cívce - i on ovlivňuje fázi přijímaného signálu a tím i diskriminaci. Nejlépe najít takovou hodnotu kondnzátoru, při které je zbytkový signál největší a potom zkusit přidat/ ubrat asi 25procent kapacity.
ZdenekHQ
Site Admin

Re: Cívky jak na ně ?!?!

Příspěvekod prexip » 15 dub 2021, 14:00

Zdravim. Mam dotaz na zapojení cívky pro detektor Tesoro Cortez. Koupil jsem si cívku ULTIMATE a má strašné prozvuky. Rozebral jsem konektor u cívky a vykoukla na mne strašná prasárna zapojení. Potřebuji správné zapojení cívky do konektoru.
Je někdo kdo jí má a může proměřit hodnoty pinů kam co vede? Děkuji.
Přílohy
fotka_ctvrtina.php.jpg
fotka_ctvrtina.php.jpg (7.88 KiB) Zobrazeno 4640 krát
fotka_h3.php.jpg
prexip
Uživatel

Zpět na Obecně o konstrukci detektorů