Jabel - znovu oživení

Všechno o pulsních detektorech

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod Pepe » 18 črc 2010, 17:09

Podle Tvého mínění není na vážnější práci (spíš zábavu) v terénu příliš Jabel vhodný?
Jaký detík by byl "normálnější"? Co říkáš třeba na ClonePI? Docela se mi zalíbil...
Pepe
Uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 30 kvě 2010, 11:02

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod ZdenekHQ » 19 črc 2010, 09:02

Pulzák se hodí do čistýho terénu na "hluboký" nálezy nebo na militárie. Na mince, drobotinu a běžný terén je nanic, protože co krok, to pípnutí. Sem jedině nějaký IB či alespoň takový pulzák, co umí potlačit železo, ale pak se s největší pravděpodobností připravíš i o řadu slitin, t.j. o mince.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod Pepe » 20 črc 2010, 10:25

S drobotinou problém nemám, kolikrát kopu díru na mohutný signál a najdu malou skobičku.
Zajímají mě hlavně středověké lokality, tam je nutno kopat všechno. Od detektoru bych očekával hlavně lepší rozpoznání velikosti a hloubky nálezu, ten ClonePi (s některou z verzí SW) umí údajně zobrazit i graf vodivosti materiálu. Používá se tam zřejmě sw vyhodnocení nálezu, ale zase je to tím jednodušší na stavbu.
IBčko stavět nebudu, na to si tedy netroufám.
Pepe
Uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 30 kvě 2010, 11:02

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod ZdenekHQ » 20 črc 2010, 10:30

Indikace přibližné vodivosti je dobrá věc, můj PMD DIGI to má celkem dobře zvládnutý a chodí to pěkně včetně odladění šrotu, jen mě tahle záliba neuživí a tudíž je to zatím u ledu. Bohužel.

Jinak to měření vodivosti chodí jen tehdy, kdy je dobře vykompenzovaná cívka, správné konektory atd. a bez osciloskopu to prostě nejde. V PMD DIGI je to řešený tak, že displej dokáže zobrazit relaxační křivku, aby se za osciloskop "ušetřilo". Jen platí to, co je psaný výše.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod kremator » 20 pro 2010, 10:24

Zdravím všechny zde na fóru, tohle je můj první příspěvěk. Před pár dny jsem dodělal detektor ze stavebnice. Fungoval na první zapojení, až na indikaci LED. Tu 3mm jsem spálil páječkou, tak jsem tam dal 5mm, ale nejspíš obráceně (nebo jsem ji zase spálil), takže nebliká. Chystám se provést nějaká vylepšení, hlavně vyměnit R18 za větší. Má cenu zkoušet ještě něco dalšího? Detektor chci používat hlavně na pláži, takže nepotřebuju diskriminaci.

Potřeboval bych poradit s cívkou - mám teď 28 cm vnější průměr, plošně vinutou z lanka 0,75 mm2 dékly 21 metrů, připojenou 2 m 2x1,5 mm2 a konektorem cinch - a dosah se mi nezdá nic extra. V návodu psali 19 metrů 0,7 mm drátu (průměr nebo průřez, to nebylo jasné). Jakou bych měl zkusit cívku na mince? Jak jsem psal, jde mi o hledání na pláži a ve slané vodě, takže PI je podle všeho lepší než IB. IB detektory, co jsem zkoušel, zbláznila voda a černé kameny.

Mám přístup i k osciloskopu - jak takovou cívku správně naladit na tenhle detektor?
kremator
Uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20 pro 2010, 09:41

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod kremator » 20 pro 2010, 13:44

Ještě jedna věc - má nějaký vliv to, kde vyvedu z cívky kabel? U té cívky, co mám, nebylo možné dát průchodku jinam než téměř doprostřed.
kremator
Uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20 pro 2010, 09:41

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod ZdenekHQ » 20 pro 2010, 13:51

Na mince raději menší - kolem 20cm průměru. Z cívek vinutých drátem nad 0.5mm průměru nekouká nic dobrého. Důležitá je hlavně správná kompenzace cívky a na to je potřeba osciloskop.

Jabel je naštěstí časovaný tak, aby "spolkl" i ty špatné cívky, je to prostě lepší hračka pro první pokusy.
ZdenekHQ
Site Admin
 
Příspěvky: 691
Registrován: 07 kvě 2005, 14:50
Bydliště: skoro Brno

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod kremator » 26 led 2011, 23:24

Díky za správné nasměrování - cívka ze 4 závitů 2,5 m CAT5 kabelu a R18 100 k z téhle hračky udělaly moji oblíbenou hračku. Dosahy ve vzduchu výborné, ve slaném písku dobré (nebo jsem zatím neměl moc štěstí).
kremator
Uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20 pro 2010, 09:41

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod Mirous41 » 16 srp 2015, 08:25

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jaký jsi měl dosah s tou cívkou s CAT5 kabelem na vzduchu a jak to myslíš s těmi závity.To jsi namotal 4 závity toho kabelu a konce cívek proletoval?Nebo jsi stáhl bužírku a vodiče pak namotal na cívku zvlášť?Dík za odpověď.
Mirous41
Uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 09 črc 2015, 15:45

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod kremator » 17 srp 2015, 00:39

Ahoj, dosah si nepamatuju, ale namotal jsem 4 závity celého kabelu a všechny žíly postupně propojil tak, aby tvořily dohromady 32 zavitů. Někde jsem kdysi viděl inspiraci na netu, to už nevím kde. Možná záleží na pořadí ale v principu je to tak, že začneš třeba zelenou - jeden konec zapojíš na konektor, druhý konec na oranžovou, atd. až propojíš vše. Google snad napoví, je to dávno. Detektor leží v krabici už pár let:) Pár minci ve slaném písku našel, přezbrojil jsem na Tesoro Sand Shark s 10,5" cívkou, hlavně kvůli hledání v moři. Udělat vodotěsný detektor není legrace a tovární vyšel tenkrát velmi výhodně.
kremator
Uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 20 pro 2010, 09:41

Re: Jabel - znovu oživení

Příspěvekod Mirous41 » 17 srp 2015, 17:37

Dík za rychlou odpověď, je pravda, že firemní detektor je bez debaty nejlepší.Mě ale lákalo postavit si Jabel, protože na hledání mám strašně málo času a kupovat kvůli tomu nějaký drahý, to se mi moc nechce.Teď zkusím ještě vyměnit R18 jestli se trochu uklidní po zapnutí,protože mi po zapnutí píská.......Vyměnil jsem R18 za 100 k a konečně Jabel pracuje jak má.Po zapnutí už mi nepíská a můžu plynule nastavit Treshold a hned začít hledat.Cívku nechávám stejnou co jsem měl, protože s větší (24 cm) mi Jabel prostě nefunguje.S menší naopak ano.Ale nevím proč to tak je :).
Mirous41
Uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 09 črc 2015, 15:45

Předchozí

Zpět na Pulsní detektory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron