Ing. Zdeněk Sehnal ml. - HQ ELEKTRONIC
DETEKTORY KOVŮ
čára

ZPĚT NA VÝCHOZÍ STRÁNKU

Vývoj a výroba detektorů kovů patří mezi moje soukromé koníčky. Je to celkem zajímavá zábava spojená s dobrodružstvím při testování nové "mašiny" v terénu. Už dávnou to není několik tranzistorů na univerzální desce, to vše přidělané na tyčce od smetáku a těžkým akumulátorem přes rameno. 

Zkušenost ukázala, že na každý "poklad" je potřeba trošku jiná konstrukce cívek. IB detektor dává jiné výsledky než pulsní hledačka, má jiné vlastnosti a tak čeho si jeden detektor skoro nevšimne, jiný se může zbláznit radostí, že narazil na poklad. Takže pro začátek několik konstrukcí, časem přidám více podrobností.


sluníčko

IB detektor

Tak toto je klasický IB detektor, postavený podle knihy "Vyhledávací technika pro profesionály". Zapojení je částečně upravené, je navržena DPS a upravena signalizace pomocí VCO. Je dobrý na hledání mincí a drobných předmětů, ovšem problém je konstrukce cívek, nejlepší je koupit profi.


sluníčko

Teď už přijdou na řadu pulsní detektory. Nad jejich konstrukcí jsem strávil mnoho hodin a opravdu neznám nic hezčího, než poprvé v lese z půlmetrové hloubky vykopat plechovku od starého spreje na vlasy, protože byl vyroben z kvalitního plechu. Takže jsem se zaměřil nikoliv na citlivost, ale na vyhodnocení nálezu bez kopání. Kdo má pulsní detektor, ví, o čem mluvím. Takže vzniklo několik zapojení, které umožnilo zobrazení vodivosti předmětu, i když ta sama o sobě je velmi orientační.


PI detektor

Tak toto je můj oblíbený detektor, má interní akumulátor včetně spínaného měniče, takže se nemění nastavení detektoru vlivem vybíjení akumulátoru. Měřící přístroj ukazuje vodivost předmětu. Pokud se detektor propojí s externím výkonovým budičem, umí hloubkové hledání pomocí velkoplošné smyčky. Funguje to tak, že se vyrobí smyčka asi 10x10 metrů a tou se vysílají pulsy. Detektor funguje jako synchronní přijímač uvnitř smyčky. Je to trošku složitější na instalaci a rozhodně musíte jít "na jistotu".


sluníčko

PI detektor

Další verze už obsahuje převodník a dva procesory. Jeden procesor řídí detektor, druhý společně s A/D převodníkem vyhodnocuje nález. Detektor bsahuje paměť EEPROM , ve které jsou uloženy křivky, které jsou charakteristické pro různé kovy. Procesor porovnává naměřenou křivku s křivkami v paměti a podle toho vyhodnocuje nález. Detektor je doplněn o "bodovou" cívku pro dohledávání drobných předmětů. Na přístroji chybí displej.Podle posledních testů tato verze nebude nikdy dokončena, má příliš mnoho "nepraktických much". 


PI detektor
PI detektor

sluníčko

V současné době vzniká nová, tentokráte už modulová verze, která umožňuje mnohem větší variabilitu zapojení od nejjednodušší až po profi variantu. Také některé součástky byly pro jejich vysokou cenu a hlavně nemožnost jejich objednání v rozumném čase nahrazeny novými, levnějšími a přitom stejně výkonnými. Např. součástka pro spínané měniče napětí v ceně asi 250Kč a dodací lhůtou 3 měsíce byla nahrazena obvodem za 15Kč, který je běžně skladem. Bylo pouze nutno přidat několik pasivních prvků. Fotografie zatím nejsou k dispozici. Návrh a popis některých funkcí je na diskusním fóru v sekci Pulsní detektory.


ZPĚT NA VÝCHOZÍ STRÁNKU

HLAVNÍ STRÁNKA

Valid HTML 4.01 Transitional