Ing. Zdeněk Sehnal ml. - HQ ELEKTRONIC
- - Z PRAXE - VÝROBA CÍVEK - HLAVNÍ STRÁNKA

Aktualizovaný návod na výrobu DD cívky
čára
Potřebný materiál


1. Lepidlo : chemopren + epoxid (cca 250g)
2. Odlehčovací plnidlo do epoxy - perlit
3. Ochraná papírová páska používaná např. při natírání oken (nepoužívat PVC pásku !)
4. Karton tloušťky 0.5 - 1mm
5. Lakovaný drát průměr 0.3mm
6. Stíněnou čtyřlinku, každá žíla stíněná extra, t.j. kabel TASKER TAS-C116 z GES apod.
7. Holý měděný drát nebo měděné lanko (lepší varianta) bez izolace na ovinutí stínění
8. Plastová miska pod květináč, průměr DNA (nikoliv obvodu) 27cm
9. Silnější špejle
10. Rychleschnoucí lak na ochranu DPS
11. Vodivý grafitový sprej - je pouze doporučený
12. Perlinku (používá se při zateplování fasád)


Pro výrobu cívky lze použít ANALYZÁTOR CÍVKY


Úvod

Jedná se o zjednodušený návod, předpokládám, že každý si ho upravíte k obrazu svému. Obrázky lze zvětšit pravým tlačítkem myši a kliknutím na „Zobrazit obrázek” - ovšem záleží na verzi prohlížeče.

Výroba formy

Plastovou misku pod květináč opatrně po obvodu zastřihneme nůžkama na plech na výšku asi 15mm. Dále do ní vyřízneme odlehčovací otvory - viz obrázek. Jejich tvar nechám na vás, ale pozor na správné těžiště cívky ! Dále vyvrtáme otvory pro držák, kabel atd.

Forma DD Forma DD

Ustřihneme pásek z kartonu o výšce cca 13mm (vnitřní výška misky + 1mm) a přilepíme po obvodu otvorů tak, aby epoxid při zalití nemohl vytéci ven. Karton je dobré nejdřívě přetáhnout přes hranu stolu, aby se rovnoměrně ohnul, přichytit papírovou páskou a nakonec dobře přilepit chemoprenem tak, aby nezůstal žádný otvor mezi kartonem a miskou. Vnitřek misky vylepíme perlinkou a následně můžeme vystříkat grafitovým sprejem a spojit se stíněním cívek, řešení nechám na vás (lze přilepit drát vodivým lepidlem nebo napřed přilepit drát k perlince a následně přestříkat grafitem. Pokud nepoužijete perlinku, cívka bude více pružit a grafit zřejmě brzy ztratí kontakt.

Výroba cívek

Obě cívky jsou stejné, mají 70-100z drátem o průměru 0.3mm. Důležité je, aby se cívky vlezly do misky - t.j. buď je přímo vineme ve tvaru D , nebo na průměr 20cm a vytvarujeme (vyzkoušet jedním závitem z tvrdého drátu, zda se vleze do misky). Vždy je potřeba si nechat nějakou rezervu - alaspoň 5mm ! Cívka na pravém obrázku je špatně - je moc velká, nelze zajistit takové překrytí, aby se dala cívka vykompenzovat. Správně musí být hrana cívky tam, kde je modrá čára, popř. malý kousek za středem misky !!! Rovnou hranu zesílíme přilepením špejle tak, aby cívka dobře držela tvar D.

Forma DD Forma DD

Cívky po vytvarování zploštíme (t.j. snažíme se o co nejmenší výšku cívky, hlavně v bodech překrývání cívek), zalakujeme (důležité !), či lépe řečeno prolijeme lakem, co to půjde, a necháme zaschnout. Pokud lak vynecháte, vyrobíte sice solidní detektor otřesů, ale nic s ním nenajdete. Pozor, ať se vám cívka nepřilepí k podložce !

Forma DD

Pro měření cívky lze použít ANALYZÁTOR CÍVKY

Můžeme zkusit, jestli půjde hledací cívka vykompenzovat - nutno zkoušet alespoň 50cm od všech kovových předmětů, např. na vysoké kartonové krabici uprostřed místnosti ! Samotným překrytím cívek zřejmě kompenzace nedosáhneme, budou potřeba zkratovací kroužky - na obrázku v červeném kruhu. Obalíme alobalem (nechat cca 1cm přerušený! ), ovineme tenkým holým drátem (opět vynecháme místo, kde je přerušený alobal), připojíme uprostřed vodič tak, aby stínění bylo symetrické vůči tomuto vodiči, můžeme opět ovinout papírovou páskou v místě překrytí cívek, aby nemohl vzniknou zkrat. Zkusíme, jestli cívka půjde vykompenzovat a jestli se vleze do misky - teď už je to důležité. Opět upozorňuji, že použití PVC pásky jako na obrázku je nevhodné. Finálně přelakujeme a necháme řádně zaschnout.

Forma DD Forma DD

Provedeme konečné umístění a zapojení do misky včetně připevnění držáku (na obrázku je miska polepená fasádní perlinkou, aby epoxid dobře držel, jinak se stává, že se od plastu odlepí). Nikdy u konečného provedení nepoužívejte stínění kabelu jako pracovní vodič (toto lze pouze při pokusech na stole). Kabel zapojíme tak, aby stínění jednotlivých vodičů bylo připojeno pouze ke stínění cívek, pro každou cívku použijeme dva stíněné dráty. Cívky mezi sebou či se stíněním NIKDY nepropojujte, i když jsou třeba ve schematu takto vodivě spojeny - toto proveďte až v samotném detektoru. Stínění cívek se nesmí vodivě dotýkat ! Provedeme finální kompenzaci (včetně zapojeného kabelu, protože i ten má vliv) a cívky fixujeme chemoprenem. Kompenzační kroužky jsou opět červeně.

Pokud chcete nastříkat grafitový sprej i na spodek cívky, což důrazně doporučuji, vyveďte si kousek holého měděného lanka skrz epoxid. Lanko spojte se stíněním cívek. Po zaschnutí epoxidu ho přilepíte na povrch, přestříkáte grafitem tak, aby byl spojený s lankem a následně nastříkáte ochranou vrstvu barvy, jinak se vám grafit brzy odře.

Rozmícháme epoxidové lepidlo (většinou stačí 250g pryskyřice), přidáme přibližně stejné objemové množství perlitu kvůli odlehčení a zalijeme. Ti opatrnější mohou cívku zalít nadvakrát. Během tvrdnutí kontrolujeme vykompenzování cívky a případně špejlí upravíme kompenzační kroužky či přidáme další (někdy je nutné si pomoci kouskem feritového jádra nebo posunout cívku). Důrazně doporučuji nechat cívku alespoň TŘI dny zatíženou tak, aby se nemohla zkroutit !!! Zalijeme vždy jen tolik, aby cívky byly úplně zakryty epoxidem, přečnívající plast či karton zabrousíme do roviny a přestříkáme zmíněným grafitem a barvou.

Forma DD Forma DD

Tato cívka je vhodná spíš na větší předměty ve větších hloubkách, při hledání mincí musíte počítat s určitou nepřesností v lokalizaci a naučit se správně křížově zaměřit nález. S detektorem IB Junior při airtestu v místnosti dosáhla solidní citlivosti na klasickou testovací minci 1Kčs 35cm, alpaková poklička průměr 8cm byla detekovatelná na vzdálenost 60-70cm. Hodně zdaru !

Finální řešení prototypu je na posledním obrázku. Jsou vidět poněkud křivé, špatně zabroušené hrany - moc precizní práce mě obecně při výrobě prototypů přináší smůlu (prostě to pak nefunguje), vy si s hranami trošku pohrajte !

Forma DD


- - HLAVNÍ STRÁNKA - Z PRAXE - VÝROBA CÍVEK

    


Valid HTML 4.01 Transitional