Ing. Zdeněk Sehnal ml. - HQ ELEKTRONIC
Anténa na pásmo 70 cm
čára

ZPĚT NA VÝCHOZÍ STRÁNKU

Tak jsem konečně při podzimní opravě střechy změřil rozměry mojí YAGI na pásmo 70cm. Anténa byla zhruba navržena podle pravidel návrhů YAGI anténa a potom upravena podle SWR-metru tak, aby byla "rozumně" přizpůsobená v rozsahu 430MHz - 470MHz, t.j. byl kladen důraz na přizpůsobení, nikoliv na zisk. Nicméně testy dokázaly , že při výkonu 0.5W není problém se domluvit na PMR na vzdálenost 60 km, protistanice měla v ruce klasickou malou PMRku. Na vzdálenost 15 km stačil na bezproblémovou komunikaci výkon 0.03W (t.j.30 mW!), samozřejmě na přímou viditelnost. To vše při délce svodu asi 15 metrů.

Anténa je vyrobena z originál televizní antény pro IV.pásmo,dipól je použit původní, jsou využity a upraveny některé původní direktory + nosný čtyřhran + plastové držáky prvků, ostatní materiál je potřeba vzít z nějaké antény na III.televizní pásmo (direktory z antény pro IV.pásmo jsou krátké). Anténa je přizpůsobena transformačně-symetrizační smyčkou lambda/2, pro využití pouze pro příjem stačí obyčejný feritový symetrizační člen 75/300 ohm.

Všechny rozměry jsou v milimetrech. Modře jsou rozteče mezi prvky, červeně (oranžově) jejich celkové délky, zeleně je "průměr" ohybu dipólu,t.j. poloměr ohybu je 19mm (dipól je použit původní).


anténa_70cm

Co se týká anténního svodu, já používám bílý koax 75ohm se vzduchovým dielektrikem, protože ztráty vlivem nepřizpůsobení jsou mnohem menší než ztráty vlivem útlumu na obyčejném 50ohm koaxu (toto je mimochodem předmět častého sporu, ale praxe ukazuje, že příliš mnoho teorie bývá praxi často na škodu...)


Technické dotazy můžete psát ZDE
ZPĚT NA VÝCHOZÍ STRÁNKU

HLAVNÍ STRÁNKA

Valid HTML 4.01 Transitional